ZEYTİN’İN HİKÂYESİ ZEYTİN MÜZESİNDE SERGİLENDİ “SANATSEVERLER BÜYÜLENDİ”

ZEYTİN’İN HİKÂYESİ ZEYTİN MÜZESİNDE SERGİLENDİ “SANATSEVERLER BÜYÜLENDİ”

Ödüllü sanatçı Firdevs Posacı’nın “Zeytinin Hikayesi” adlı zeytinin oluşumundan sofralarımıza kadar olan sürecini anlatan yağlıboya resim sergisi 20 Haziran 2023 Salı günü Kuşadası OLEATRIUM ZEYTİ....

OLAY AYDIN:   Ödüllü sanatçı Firdevs Posacı’nın “Zeytinin Hikayesi” adlı zeytinin oluşumundan sofralarımıza kadar olan sürecini anlatan yağlıboya resim sergisi 20 Haziran 2023 Salı günü Kuşadası OLEATRIUM ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI TARİHİ MÜZESİ’nde sanatseverlerle buluştu.

Kuşadası/Davutlar Beldesi’nin Caferli Mahallesi’nde bulunan Oleatrium Zeytin ve Zeytinyağı Tarihi Müzesi’nde sergilenen eserlerin tamamı zeytinin oluşumundan soframıza uzanan yolculuğunu anlatmaktadır.

Yaklaşık iki senedir yoğun bir emeğin ve özverinin ürünü olan eserlerin tarihi bir zeytin müzesinde sergilenmesi sanatseverlerden tam not aldı.

Aydınlı bir ailenin çocuğu olan ve Aydın topraklarında, zeytin tarlalarında doğup büyüyen Firdevs Posacı yaptığı açıklamada; “Bugün doğup büyüdüğüm yerleri ve sofralarımızın vazgeçilmezi olan zeytinin hikâyesini çizdiğim yağlıboya resimlerimi sanatsever dostlarımla paylaşmanın doyumsuz mutluluğunu yaşıyorum. Böylesine kıymetli zeytinimizin resmedildiği tablolarımın bir zeytin müzesinde sergilenmesi ayrı bir gurur benim için. Aydınlı yerel bir sanatçı olarak, gözümü açtığım ilk andan itibaren zeytin ağacıyla büyüdüm. Zeytinin sofralarımızdaki yerinin değerini ve önemini biliyorum. Zeytin ağacının korunması ve yaşatılması için duyarlılık göstererek, zeytinimizin her aşamasını tuvallerime yansıttım. Bu eserlerimi de bir zeytin müzesinde sergilemeyi tercih ettim. Katılım sağlayarak beni bu özel günümde yalnız bırakmayan bütün dostlarıma tek tek teşekkür ederim” ifadelerine yer verdi.

Zeytin ve zeytin ürünlerinin ikram edildiği sergiye; Aydın Kültür ve Turizm Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Fatma Yazıcı, Türk Kadınlar Birliği Aydın Şube Başkanı Saadet Kavasgil, Kadın Hakları Koruma Derneği Aydın Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Ahmet Şükrü Sezer’in yanı sıra pek çok sivil toplum kuruluşu üyesi ve sanatseverler katıldılar.

 

FİRDEVS POSACI KİMDİR?

Uluslararası ressam Posacı, resimlerinde gördüğü, dokunduğu, yaşayarak hissettiği mekân ve konuları kendine özgü renkler ile işleyen bir Ege sanatçısıdır. Profesyonel resim hayatına 1997 yılında başlamıştır. Yaşadığı yörenin insanlarını, gelenek ve göreneklerini, değerlerini ve yaşama biçimlerini tuvale yansıtan Posacı; portre çalışmalarına daha ağırlık vermektedir.

Resimlerinde yaşanmışlığı, içsel yolculuğu ve gerçekliği özümsemektedir. Renkleri özgün bir şekilde kendi üslubunca kullanmaktadır. Yağlıboya çalışmalarının yanısıra uluslararası suluboya portre ressamı Atanur Doğan’dan aldığı suluboya tekniklerini kendi resim yeteneği ile yoğurarak sanat dünyasına çok sayıda eser kazandırmıştır. Karakalem, yağlı boya ve sulu boya alanında çok sayıda öğrenci yetiştiren ve yetiştirmeye devam eden Posacı; çok sayıda ulusal sanat organizasyonuna, bir çok karma sergiye ve uluslararası organizasyona katılmıştır.

Uluslararası Suluboya Derneği’nin (IWS) KURUCU ÜYESİ OLAN Posacı bir süre dernek başkanlığı görevini üstlenmiş sonrasında yönetim kurulunda aktif olarak rol almıştır. Bu günlerde üye olarak devam ettiği IWS’de aktif olarak çalışmaya devam etmektedir.