VEKİL BÜLBÜL "İKTİDAR YANDAŞLARINI ENDÜSTRİ BÖLGESİ ADI ALTINDA ZENGİN EDİYOR"

VEKİL BÜLBÜL "İKTİDAR YANDAŞLARINI ENDÜSTRİ BÖLGESİ ADI ALTINDA ZENGİN EDİYOR"

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, iktidarın ekonomik politikalarını eleştirdi. İktidarın, halkın vergisiyle yandaşları zengin ettiğini belirten....

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, iktidarın ekonomik politikalarını eleştirdi. İktidarın, halkın vergisiyle yandaşları zengin ettiğini belirten Vekil Bülbül:" İktidarın yancıları hem vergi ödemiyorlar hem de üstüne teşvik alıyorlar" dedi.

Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül:"İktidarın, Rönesans, Kalyon, Tosyalı, Albayrak ve Baykar gibi şirketlere “endüstri bölgesi” adı altında her türlü kolaylığı sağlıyor. Hazine arazilerinin tahsis edildiği şirketler vergi ödemeyip bir de teşvik üstüne teşvik alıyor. Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Vekil Bülbül, istatiksel verilerin her şeyi ortaya çıkardığını ifade ederek:" İktidarın Beşli Çete ve yandaş şirketlere sağladığı kıyakların sonu bir türlü bitmek bilmiyor. “Endüstri bölgesi” adı altında yandaş şirketlere kamu arazileri ücretsiz olarak tahsis ediliyor, vergi muafiyetinden teşviklere kadar her türlü “kolaylık” sağlanıyor. Öyle ki  Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın verilerine göre, AKP döneminde toplam 22 bin 519 hektar arazi büyüklüğüne sahip 37 endüstri bölgesi kuruldu. Bu 37 endüstri bölgesinin 35’inin ise son 9 yılda içerisinde kurulduğu açıklandı. Endüstri bölgesi” adı altında yandaş şirketlere Hazine arazileri 49 yıllığına tahsis ediliyor, yurttaşlara ait araziler de devlet eliyle kamulaştırılıyor. Altyapı ve proje giderleri de kamu bütçesinden karşılanırken şirketler ruhsat, emlak ve damga vergilerinden muaf tutuluyor. Tüm bunların üstüne bir de Cumhurbaşkanı kararıyla ek teşvikler veriliyor. Devlet eliyle, yani bizim vergilerimizle bir avuç şirketi zengin ediyor. Hem devletin arazisini alıyorlar, hem  halkın arazilerine el koyuyorlar, hem de vergi ödemiyor, masraflarını da devlete kitliyorlar.  Üstüne bir de teşvik adı altında birçok kıyak sağlanıyor. Bizler vergilerin altında ezilirken, iktidar ve yandaşları gününü gün ediyor" dedi.