TÜRK DÜNYASI AZERBAYCAN'DA BULUŞTU

TÜRK DÜNYASI AZERBAYCAN'DA BULUŞTU

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Türk Sanatı Ve Kültürü Uygulama Ve Araştırma Merkezi’nin öncülüğünde, 17. Uluslararası Türk Sanatı, Tarihi ve Folkloru Kongresi/Sanat Etkinlikleri, 5-6 Eyl......

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Türk Sanatı Ve Kültürü Uygulama Ve Araştırma Merkezi’nin öncülüğünde, 17. Uluslararası Türk Sanatı, Tarihi ve Folkloru Kongresi/Sanat Etkinlikleri, 5-6 Eylül 2023 tarihlerinde Azerbaycan Bakü’de; Azerbaycan Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı Milli Azerbaycan Tarihi Müzesi’nde gerçekleştirildi.

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Türk Sanatı Ve Kültürü Uygulama Ve Araştırma Merkezi’nin öncülüğünde, Azerbaycan Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı Milli Azerbaycan Tarihi Müzesi, Selçuk Üniversitesi Türk El Sanatları Araştırma Ve Uygulama Merkezi, Kuzey Makedonya İleri Araştırmalar Merkezi, Azerbaycan Milli İlimler Akademisi Mimarlık Ve Güzel Sanatlar Enstitüsü, Arnavutluk Elbasan “Aleksandër Xhuvanı” Üniversitesi, Ukrayna Summy Devlet Üniversitesi, Almanya Türklerin Dünyası Enstitüsü, İpek Yolu Stratejik Araştırmalar Merkezi, Aydın Kültür Turizm Derneği işbirliği ile yani altı ülkeden 10 üniversite ve kurumun iş birliği ile düzenlenen 17. ULUSLARARASI TÜRK SANATI, TARİHİ ve FOLKLORU KONGRESİ/SANAT ETKİNLİKLERİ, 5-6 Eylül 2023 tarihlerinde Azerbaycan Bakü’de Azerbaycan Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı Milli Azerbaycan Tarihi Müzesi’nde gerçekleştirildi.

Kongrenin açılış seramonisinde ADÜ Türk Sanatı ve Kültürü Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü ve Kongre Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Ahmet AYTAÇ; “Türk Dünyası çok önemlidir. Ama gardaş ülke Azerbaycan’ın gönlümüzde yeri bir başkadır. Yavuz Bülent Bakiler’in dediği gibi Azerbaycan yüreğimizde şah damardır. Azerbaycan Resulzadelerin, Elçibeylerin, umumi lider Haydar Aliyevlerin vatanıdır. Sizlere Rektör hocamız Prof. Dr. Bülent Kent’in selamlarını getirdim. Azerbaycan ile ortak yürütülen ilmi çalışmalar diğer Türk devletlerine de örnek olmaktadır ve her geçen gün daha büyük bir aile olmaktayız. Kongre kapsamında çok kıymetli eserlerden oluşan bir sergimiz ve bir atölye çalışmamızda yer alacaktır. Ve bugün bu müzede geçirilecek olan kongre Azerbaycan tarih ilminin çok büyük muallimesi, hocaların hocası büyük insan Akademik Naile VELİHANLI Armağanı olarak hazırlanmıştır. Naile hanım koca bir ömrünü Türk’ün büyük tarihine adamış çok önemli bir ilim insanıdır. Kendisine uğurlar ve can sağlığı arzuladığımı buradan ifade etmek isterim. Tabi Balkanlardan kadim dostumuz önemli bir insan Prof. Dr. Rubin Zemon, yine değerli dostumuz Prof. Dr. Ertegin Salamzade, Dr. Seyfullah Türksoy, Arnavutluk’tan Prof. Dr. Melek Shopi, Ukrayna’dan Doç. Dr. Olha Skyba ve Fatma Yerli Yazıcı hanıma, yol arkadaşım, uzun yıllar mesai arkadaşlığı yaptığım, abim, can dostum Prof. Dr. Osman KUNDURACI’ya ve ADÜ Rektörü Prof. Dr. Bülent Kent hocamıza katkıları için teşekkür ederim. Kongremizin bilim dünyasına hayırlı olmasını diliyorum”.ifadelerine yer verdi.

Akademik Naile VELİHANLI ise yaptığı konuşmada; Türkiye ile yıllardır bilimsel ve sanatsal faaliyetleri ortaklaşa gerçekleştirdiklerini ve bu çalışmaların öneminin tarih tarafından kayıt edildiğini, kadim dostumuz Dr. Ahmet AYTAÇ’ın bu faaliyetlerde yıllardır özveri ile gayret ettiğine bizzat şahit olduğunu ve Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent KENT’e bu etkinliği kendisine armağan etmelerinden ve bilime katkılarından dolayı çok teşekkür ettiğini ifade etti.

Kongrede Akademik Naile VELİHANLI’ya, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent KENT adına bir plaket takdiminde bulunuldu.

Azerbaycan, Gagauzya, Hindistan, Moldova, K. Makedonya, İran, Ukrayna, Arnavutluk, Dağıstan, Türkmenistan gibi ülkelerden 70 bilim adamı, Türkiye’den ise 23 bilim adamının bildiri sunduğu etkinlik kapsamında uluslararası bir sergi ve yaklaşık 10 sanatçı akademisyenin katıldığı bir de atölye çalışması gerçekleştirildi.