Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, 17 Eylül’de Start Alacak

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, 17 Eylül’de Start Alacak

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, her yıl Eylül ayında uluslararası bir organizasyona dönüşen Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’nun merkezi olmaya devam ediyor.

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, her yıl Eylül ayında uluslararası bir organizasyona dönüşen Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’nun merkezi olmaya devam ediyor.

Dünya Otomobilsiz Kentler Gününde yapılan bir etkinliktir.
Bisiklete herkesin binebildiğini, hatta çok güzel bindiğini, o da yetmezmiş gibi süslü püslü bindiğini göstermek için her yıl Dünya Otomobilsiz Kentler Gününde kadınlar bisikletleri ile meydanlarda oluyor. Kadının görünürlüğü, kamusal alanda hakkını talep edebilmesinin anahtarıdır. Bisiklete binmek, kadınların toplumda görünür hale gelmesi ve özellikle şehirle etkileşime girmesinin tamamen yeni bir yoludur. Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, bisiklet sürmenin özgürleştirdiğini hatırlamak ve şehirlerde daha fazla kadının bisikletli ulaşımı seçmesini özendirmek için kadınlar tarafından kadınlar için gönüllülük esasında düzenlenen bir etkinliktir.

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’nun katılımcıları kadınlardır.Süslü Kadınlar Bisiklet Turu durağan değil, hareketlidir. Katılımcılar fark edilmek için kendilerini ve bisikletlerini süslerler. Süslü Kadınlar Bisiklet Turu bir yarış değildir, bisikletle hız yapılmaz. Süslü Kadınlar Bisiklet Turu sırasında izleyicilere el sallanır ve gülümsenir.‘Süslü Kadınlar Bisiklet Turu,  bu sene de renkli görüntülere sahne olacak. 
‘Süslü Kadınlar Bisiklet Turu,  2013 yılında İzmir’de tarih öğretmeni Sema Gür’ün öncülüğünde başlatılan ve dünyaya yayılan bir etkinlik

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, hiç bir zaman, süslenip, bisikletlere atlayıp poz vermek demek değildir.
Özünde, daha yaşanabilir bir gezegen olmamıza katkı sağlamak var.
Otomobilsiz yaşama , fosil yakıt kullanımını azaltmaya çağrı var.
Doğaya, bütün canlılara sevgi ve saygı var.
Birbirimize sevgi, saygı ve hoşgörü var.
Bunu tüm dünyaya dalga dalga yaymak var.
El birliği var, güç birliği var, emek var, güzellikler var.

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu 2022 yılında Birleşmiş Milletler tarafından tanındı, etkinliğin organizatörleri Sema Gür ve Pınar Pinzuti’ye bisiklet kullanımının yaygınlaşmasına katkıları nedenyle Dünya Bisiklet Günü özel ödülü verildi.
 Süslü kadınlar bisiklet turu, Paris’ten Kuala Lumpur’a kadar yaklaşık 200 şehirde, 17 Eylül Pazar günü gerçekleştirilecek.Turda, binlerce bisikletli kadın hem cinsiyet eşitliği hem de bisiklet ulaşımına dikkat çekmek için pedal çevirecek.

2018 yılından bu yana Aydın’da da her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen Süslü Kadınlar Bisiklet Turu Aydın koordinatörü Tuba İnci Özdemir, bu yıl 11’inci  etkinliğiyle tüm kadınları rengarenk kıyafetleri ve süsledikleri bisikletleri ile Aydın buluşma noktası olan Atatürk Kent Meydanına gelmeye ve birlikte bisiklet sürmeye davet ediyor. 

Bu çok özel harekete çağırıyoruz sizleri. Duymayanlar duysun diyoruz. 
Söz edin, paylaşın, anlatın herkese diyoruz.
Geleceğe daha iyi bir dünya bırakmayı hepimiz istiyoruz.