SOSYAL SORUMLULUK PROJE UZMANI AYŞEGÜL OKÇA PROF. DR. ÜNVANINI ALDI 

SOSYAL SORUMLULUK PROJE UZMANI AYŞEGÜL OKÇA PROF. DR. ÜNVANINI ALDI 

Sosyal Sorumluluk Projeleri ile ses getiren ve adını dünyaya duyuran Pamukkale Üniversitesi Denizli Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu El Sanatları Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ayşegül KOYUNCU OKCA..

Sosyal Sorumluluk Projeleri ile ses getiren ve adını dünyaya duyuran Pamukkale Üniversitesi Denizli Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu El Sanatları Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ayşegül KOYUNCU OKCA, genç yaşında Prof. Dr. Ayşegül KOYUNCU OKCA oldu.

DENİZLİ’NİN TARİH, KÜLTÜR VE SANATINA DOKUNAN PROFESÖR 
Başta Denizli olmak üzere kendisini Türk kültürüne adayan; Denizli’nin tarihine, kültürüne ve sanatına her zaman dokunan, Denizli kültürünü tanıtmak ve gelecek nesillere aktarmak için çok çeşitli sergiler açan, açtığı her sergide bulunduğu bölgeye kalıcı eserler bırakan Doç. Dr. Ayşegül Koyuncu Okça genç yaşta azmi ve başarısıyla Profesörlük ünvanını aldı. 
Yörük bir ailenin Yörük kızı olarak Denizli’nin Çivril ilçesinde hayata başlayan Okça, sayısız sempozyum ve kongrelerde Türk kültürü üzerine ulusal ve uluslararası sunumlar gerçekleştirmiştir. Zaman ve mekan kavramı olmadan Yörük kültürü için çabalayan bütün derneklerin yanında gönüllü destekçi olarak bulunmuştur.

PROF. DR. AYŞEGÜL KOYUNCU OKÇA KİMDİR?
1980 tarihinde Denizli-Çivril’de doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Çivril’de tamamladı. 2001 yılında Selçuk Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi El Sanatları Eğitimi Bölümünden derece ile mezun oldu. Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Geleneksel Türk El Sanatları Anasanat Dalı’nda 2005 yılında yüksek lisansını, 2011 yılında sanatta yeterlik eğitimini tamamladı. Pamukkale Üniversitesi Denizli Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu El Sanatları Bölümünde 2007 yılında Öğretim Görevlisi olarak başladığı akademisyenlik görevine 2012-2018 tarihleri arasında Yardımcı Doçent olarak sürdürüp, 2018 yılından itibaren de Doçent olarak devam etmekteydi. 8 Eylül 2023 tarihinde Profesör olarak atanmıştır. 

Akademik çalışmalarında özelikle kültür, Yörük kültürü, geleneksel dokumalar, kaybolmaya yüz tutmuş geleneksel meslekler ve kültürel mirasın korunup yaşatılması konularını irdelemektedir. Sanatsal çalışmalarında toplumsal sorunlara dikkat çekmeye çalışan sanatçı, toplumu bilinçlendirmeyi kendisine amaç olarak seçmiştir. Ulusal ve uluslararası kişisel sergileri, katıldığı ulusal ve uluslararası karma sergileri, yurt içinde ve yurt dışında yayınlanmış makaleleri, ulusal ve uluslararası sempozyumlarda-kongrelerde sunulmuş çok sayıda bildirisi bulunmaktadır. Ayrıca tasarım merkezlerinde araştırmacı ve danışmanlık görevlerini yürütmektedir.
 
KİŞİSEL SERGİLER
Başlangıç (23-30 Nisan 2023 Denizli-Çivril)
Öze Doğru (04-10 Ocak 2023 Denizli)
CamdaKilim (27 Eylül 11 Ekim 2019 Aydın)
Kanserle Savaş Hayatla Barış (01-07 Nisan 2016 Denizli)
Eli Belinde-3 (02-06- Mayıs 2015 Sarajevo/Bosnia and Herzegovina)
Eli Belinde-2 (24-31 Ekim 2014 Denizli)
Eli Belinde (02-16 Haziran 2014 Denmark/Copenhagen)
Renkler ve Umutlar (01-04 Nisan 2014 Denizli)
Eksik Etek (08-15 Mart 2014 Denizli)
SEKSek (9-11 Aralık 2013 Uşak)
Mas-Tek-To-Mi (14-17 Kasım 2013 Antalya)