SAATÇİ : TEK BAŞIMIZA KOLTUĞA ÇIKMAYA HAZIRIZ

SAATÇİ : TEK BAŞIMIZA KOLTUĞA ÇIKMAYA HAZIRIZ

Kıymetli basın mensupları, Gıda enflasyonu en yüksek ülkeler sıralamasında –resmi veriler itibariyle- Türkiye Avrupa’da 1. sırada yerini korurken, dünyada ilk 10 ülke arasındadır..

Gıda enflasyonu en yüksek ülkeler sıralamasında –resmi veriler itibariyle- Türkiye Avrupa’da 1. sırada yerini korurken, dünyada ilk 10 ülke arasındadır.
Hayat pahalılığı çocuklarımızın temel ihtiyaçları noktasında dahi zor günler geçirmemize sebep olurken, yarınlar adına ise daha zor günlerin habercisi niteliğinde olmaya devam ediyor.
ÇOCUKLARIMIZIN;
1)%90’ı kuru baklagillere ulaşamıyor,
2)%43 süt ürünü bulamıyor,
3)yüzde 49’nun evine meyve girmiyor.
4) her 10 çocuktan 6’sı ekmek ve makarna ile besleniyor.
5)her iki çocuktan biri süt ürünü bulamıyor.
6)her 10 çocuktan 1’i et yiyebiliyorken aynı zaman da çocuklarımızın %67’si sebze yiyemiyor.
Sağlıklı bir gelecek için ekonomiye iktidar eli ile yapılan güzellemeler ve makyajlar gerçekleri değiştirmiyor. İşin daha kötü yanı bir takım kimseler uğruna tüm bu cefayı, sıkıntı ve derdi halkımız bizzat yaşıyor.
Bu yıl ocak-haziran döneminde toplam 827 bin 821 kişi işinden çıkarıldığı için işsizlik ödeneği almak üzere İşsizlik sigortası Fonu’na başvurdu. Bu dönemde başvuranların sadece 360 bin 573 binine işsizlik ödeneği bağlanırken, haziran ayında fiilen işsizlik ödeneği ödenenlerin sayısı ise 334 bin 626 kişide kaldı.  
TÜİK’in atıl nüfus olarak tanımladığı gerçek işsizlerin sayısı ise 8 milyon 572 bin kişi olarak hesaplandı.

Türkiye’de tarım sektörünün üretimi azalırken (Yılın ilk çeyreğinde tarım sektörü yüzde 3,8 oranında küçülmüştü) bu yılın ilk beş aylık döneminde tarım ürünü ve gıda ithalatında yüzde 39,1 oranında artış yaşandı.
Tarım ürünlerinin üretici fiyatları mayısta bir önceki aya göre yüzde 4,04 oranında artarken yıllık artış oranı ise yüzde 57,93 olarak gerçekleşti. 
 • Tarım ürünü fiyatları bu yıl nisan ayında yüzde 2,32, geçen yıl mayıs ayında da yüzde 0,66 oranında azalmıştı.  
• Tarım ürünlerinin üretici fiyatlarında yaşanan bu artış, haziranda TÜFE kapsamındaki gıda fiyatlarına aylık yüzde 3 artış olarak yansımıştı.
Tarım ürünleri üretici fiyat endeksi haziranda aylık yüzde 4,04, yıllık yüzde 57,93 artarken 12 aylık ortalama artış yüzde 110 oldu. Haziranda kurlardaki hızlı hareketlenmenin kısmen maliyetlere yansımasının temmuzda daha da belirgin hale gelmesiyle gıda fiyatlarında artışlar tetiklenecek. 

• Döviz kurunda yaşanan artışın başta enerji olmak üzere tarımsal girdi fiyatlarında yol açtığı artışın önümüzdeki aylarda tarım ürünü fiyatlarına da yansıması bekleniyor.  
Risk Merkezinin verilerine göre son beş yılda bankalar tarafından kredi kartı ve/veya bireysel kredi borcu yüzünden bankalar tarafından icra takibine alındığı halde borcunun tamamını ödeyemeyenlerin satısı ise 3 milyon 840 bin kişiyi geçti.
Torba yasayla hayata geçirilen vergi artışlarında özellikle dolaylı vergilerdeki düzenlemelerle yükün ağırlığı toplumun dar gelirli, ücretli, emekli, çalışan kesimlerine yıkıldı. Tahakkuk ettiği halde tahsil edilemeyen vergiler 1 trilyonu aşarken bunu tahsil etmek yerine yeni ek vergi getirilmesi halkı yoksullaştırıp soluk alamaz hale getirmektir!  
Konut fiyatları bir yılda yüzde 103,6 arttı.
Açlık sınırı 10 bin 434 lira oldu. 36 bin 91 lira olan yoksulluk sınırı ise, 11 bin 402 lira olan asgari ücretin 3 katı olarak gerçekleşti.
CHP Yoksulluk Dayanışma Ofisi'nin raporunda çarpıcı veriler yer aldı. Rapora göre 32 milyon 150 bin kişi yoksulluk, 51 milyon 600 bin kişi de açlık sınırının altında yaşıyor.
İktidar ve ittifak ortağı, danışıklı şekilde sergilediği zam senaryosuyla 4 milyon memuru kök maaşına ve emekliliğine yansıtmaksızın seyyanen zamla aldatırken, milyonlarca memur, işçi, esnaf ve çiftçi emeklisini insanlık dışı ücretlere mahkum etti. 
Emekli ve memur zamları hayal kırıklığı oldu. Beklenen tuzak gerçek oldu. Yüzde 25’lik artışa rağmen milyonlarca emekli sıfır zam alacak. Emekli zammı kök aylıklara yapılacağı için milyonlarca emeklinin ele geçen aylığı değişmeyecek. Memurlara yapılacak ilave ödeme ise maaşlara eklenmeyecek, emekliliğe yansımayacak.
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği verilerine göre, Haziranda 1938 şirket daha kapandı ve yılın ilk 6 ayında toplam 9 bin 852 şirket kapanmış oldu. 
Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu’nun (ITUC) 2023 Küresel Haklar Endeksi raporuna göre Türkiye çalışanlar için en kötü 10 ülkeden birisi oldu.
148 ülkeyi inceleyen rapora göre Türkiye, Rapora göre, 2023'te çalışanlar için en kötü 10 ülke; Bangladeş, Belarus, Ekvador, Mısır, Esvatini, Guatemala, Myanmar, Tunus, Filipinler ve Türkiye olarak kayda geçti. Türkiye, geçtiğimiz yılda da işçi hakları açısından en kötü on ülke arasında yer almıştı.
Nereye gideceğini bilmeyen kaptana hiçbir rüzgâr yardım edemez. Hükümet ekonomiyi darmadağın etti. Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerinden önce, ızrar halinde seçimi kazanmak için tüm düğmelere aynı anda bastı. Merkez Bankası’nın kasasında döviz bırakmadı. Ekonomiyi büyük bir istikrarsızlığa sürükledi. Ekonomiyi içine sürüklediği bataklığı, seçim sürecinin son durağı olan, yerel yönetim seçimlerine kadar da şimdi milletten gizleme çabası içine girdi.  
Tulumbada su bitti, milletin de sabrı tükendi.
Hükümet, 8 ay sonra yapılacak seçimlere kadar, sebep olduğu ekonomik soykırım konuşulmasın diye, elinden geleni yapıyor. İlk hedefi; Cumhuriyet Halk Partisi, Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu ve bize destek veren 25,5 milyon insanı dağıtmak, etkisizleştirmek, susturmak. İpe sapa gelmez iftiralarına yerde de gökte de devam ediyor. Yaklaşan yerel seçimlere giderken, milleti bölmek, beraberliğini bozmak istiyor.
Tabi bu oyunun içinde başka oyunlar da var. Hükümetin planı, yaşam biçimi farklılıkları üzerinden, milleti ayrıştırarak, bölerek, ekonomik soykırımı unutturmak, aradan sıyrılıvermek. Bunun için de yerel seçimlere kadar elinden geleni yapacağını görüyoruz.
Yaklaşan yerel seçimler ile ilgili iktidar ve ortağı yarattığı ekonomik buhrana bakmadan, hayalperest bir tablo çiziyorlar. Özellikle Aydın’da yıllardan beri kazanmaya çalıştıkları Aydın Büyükşehir Belediyemiz ile ilgili iftira, algı ve çamur siyaseti yapanlar bu yerel seçimde de yine hüsrana uğrayacaklardır. 
Bugün Türkiye’nin neresine giderseniz gidin Aydın deyince sizin topuklu efeniz var diyorlar. Aydın’da özellikle kadınlarımızın idol olarak gördüğü bir belediye başkanımız var. Gıpta ile bakılan, her seçim döneminde halkımızın yoğun teveccühü ile onurlandırılan bir Özlem Çerçioğlu gerçeği var iken Aydın’da iktidar ve ortağının yürüdüğü yol çıkmaz sokaktan başka bir yere çıkmaz. 
Örgütlerimizin yoğun gayreti ve her bir partili yol arkadaşımızın vereceği emek ile Aydın’da rekor bir oy ile Aydın Büyükşehir Belediyesini ve mevcut belediyelerimiz üzerine sizlerin de hiç tahmin edemeyeceği ilçeleri kazanarak yerel seçimlerden alnımızın akıyla çıkacağız. 
Geçenlerde Mhp İl Başkanı bir açıklama yaptı. Hem şahsımı hem partimizi eleştirmiş. Birkaç kelam söylemek gerekirse boş hayalin rüzgarı sert olur. Zamların önü arkası kesilmiyor. Millet ekonomik olarak perişan olmuş durumda. Çocuklar aç aç, sayın alıcık çocuklar aç. Evlatlarını maddi şartlardan üniversiteye, okula gönderemeyen aileler var. Biraz vicdanın var ise çık de bir şeyler. Milleti savun, bu milletin evlatlarını savun. Ülke istila haline geldi. Kaçak göçmenler yurdun her tarafında. Neden ağzınızı açmıyorsunuz. İktidar ortağı olmak herhalde tatlı geldi, kamu kurumlarından kontenjanlar verildi o yüzden sesimizi çıkartamıyorsunuz. Yazık gerçekten yazık.  

Türkiye’de 8 ay sonra yapılacak seçimler, çok önemli bir dönemeç. Artık bu ülkenin aydınlık yarınlarına inananlar, dayanışma içinde, yaklaşan seçimlere birlikte hazırlanmalıyız. Kendimize güveneceğiz. Birbirimizi suçlamayacağız. Birlikte doğruları bulacağız. Bize oy veren 25.5 milyon dahil, milletimizin hiçbir ferdinin hakkını yedirmeyeceğiz. Arkamızdaki desteği 30 milyona, 35 milyona çıkaracağız. Hükümetin uyguladığı ekonomik soykırımın, sığınmacı meselesine ikircikli yaklaşımının, İsveç’te Kuranı Kerim’in yakılmasından sonra ettiği sözleri, bir gecede yalayıp yutmasının, hayal kırıklığına uğrattığı, son seçimlerde AK Parti’ye ve Cumhur ittifakına oy veren yurttaşlarımızı da, bunun hesabını sormak için saflarımıza bekliyoruz. Despotlara, bölücülere, ülkemizin itibarına kastedenlere, ekonomik soykırım uygulayanlara, hukuk devletini tanımayanlara geçit vermeyeceğiz.

Hikmet SAATÇI

CHP AYDIN İL BAŞKANI