OTİZMLİ BİREYLER VE AİLELERİ DİDİM’DE BULUŞTU

OTİZMLİ BİREYLER VE AİLELERİ DİDİM’DE BULUŞTU

Aydın Otizm Gençlik ve Spor Kulübü Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Özdemir’in davetiyle Türkiye’nin farklı bölgelerinden gelen Otizm Dernek üyeleri ve aileleri, Didim Tuntaş Otel’de bir ar.....

Aydın Otizm Gençlik ve Spor Kulübü Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Özdemir’in davetiyle Türkiye’nin farklı bölgelerinden gelen Otizm Dernek üyeleri ve aileleri, Didim Tuntaş Otel’de bir araya geldiler.

Otizmli çocukların yaşamlarını sorunsuz sürdürebilecekleri proje kapsamında bir araya gelen aileler, otizmli bir çocuğun ebeveyni olmanın zorluk ve çözüm önerilerini masaya yatırdılar.

“AMACIMIZ OTİZMLİ BİREYLER İÇİN ORTAK YAŞAM ALANI KURMAK”

Otizmli ailelerin en büyük korkularının çocuklarından önce vefat etmek olduğunu dile getiren dernek başkanı Özdemir yaptığı açıklamada; “Otizmli bir çocuğunun en büyük korkusu çocuklarından önce vefat etmesidir. Çünkü çocukları yalnız kaldıklarında hayatlarını devam ettirmekte zorluk çekeceklerdir. Bu amaçla bugün Didim’de bir araya geldik. Amacımız otizmli çocuklarımız için bir yaşam alanı oluşturmak. Hatta buna yaşam köyü de diyebiliriz. Bu proje ile çocuklarımız ailelerinin vefatından sonrada sahipsiz kalmayacaktır. Üretime dâhil edilerek yaşam kalitelerinin ve eğitimlerinin devam etmesi amaçlanmaktadır. Projemizde bir bakımevi kurularak yetişkin otizmli bireylerin insani koşullarda sürdürebileceği bir yapı oluşturmak” dedi.

“BİZİM KÖY PROJESİ İÇİN BİR ARAYA GELDİK”

Otizmi yaşayan bireylerin aileleriyle birlikte “Bizim Köy” adını verdikleri bir yaşam merkezi projesinin temelini atmak için bir araya geldiklerini belirten başkan Özdemir, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Bizler otizmi yaşayan bireyler olarak, hem tanışmak hem de “Bizim Köy” adını verdiğimiz projemizi konuşarak olgunlaştırmak için bir araya geldik. Çocuklarımızın geleceği, aydınlık yarınları için projemizin yol haritasını çıkardık. Hepimizin kaygısı, endişesi bir”

Kocaeli’den katılan Necdet Gümüş; “otizmi yaşayan aileler olarak, hep bizden sonra çocuğumuz ne olur diye düşünürdüm. Bir araya gelip projemizi konuşunca en azından bir umut yeşerdi” diyerek “bizim köy” projesi için atılan adımı desteklediğini belirtti. Bir diğer katılımcı Cüneyt Salgınoğlu ise; Aydın Otizm Derneği Başkanı Adnan Özdemir’e teşekkür ederek, ilk izlenimlerin ve projenin olumlu olduğunu belirtti. “Bizim Köy” projesinin Aydın’dan başlayarak tüm ülkeye, hatta dünyaya örnek olmasını diledi.

Dernek başkanı Adnan Özdemir, bu projenin tüm otizmli ailelerin hayali olduğunu, her şeyin hayal etmekle başladığını belirterek, katılımcı ailelere teşekkür etti.