MHP'li Alıcık, Ahilik Haftası'nı kutladı

MHP'li Alıcık, Ahilik Haftası'nı kutladı

MHP Aydın İl Başkanı Haluk Alıcık, 18-24 Eylül Ahilik Haftası’na ilişkin bir mesaj yayımladı. Mesajında Ahilik Teşkilatı, asırlarca Aydın Kentimizde ticaretin ve dayanışmanın bel kemiği olmuştur dedi.

MHP’li Alıcık, şu ifadeleri kullandı:"Ahilik Teşkilatı, asırlarca Aydın Kentimizde ticaretin ve dayanışmanın bel kemiği olmuştur.
Ahilik ilk Meslek teşkilatı ve ciddi anlamdaki ilk mesleki eğitim kurumu olma özelliğini göstermekteydi. 
Ahilik, sadece mesleki saha ile ilgili olmayıp dinî, ahlaki, toplumsal, kültürel ve siyasi fonksiyonları da bünyesinde barındıran Anadolu’ya ait köklü bir değerdir
Dünyanın hiçbir yerinde esnaf ve sanatkârın Türkiye'deki gibi ilim, ahlak ve sanatı birleştiren köklü bir geleneğe, tarihî bir role sahip olmamıştır.

Zamana yenik düşmeyen, rengi solmayan, değerinden bir şey kaybetmeyen ahilik, bugünün dünyasının ihtiyaçlarına da derman olacak düsturlarıyla en kıymetli hazinelerimizden biridir.
Şanlı Tarihimizde er meydanlarında şehit ve gazilerimizin fedakârlıklarıyla kazandığımız zaferleri, Yunuslarla, Ahi Evranlarla Hacı Bektaş’larla ve daha nice evliyanın sözleri, davetleri ve amelleriyle tahkim ederek kalıcı hâle getirdik. 
Kadıları, müderrisleri, ustaları, kalfaları, çıraklarıyla, devlet erkânını ve hatta padişahları da kuşatan bu itibarlı kurumlarımızın temeli  Ahi Teşkilatlarımızdı. Ekonominin, ticaretin, sosyal hayatın, maddi boyutuyla yaşamanın ötesine geçen bir hareket olarak ahiliğin unsurlarını her çağda ve şartta geçerli kılan, onu özü ve fıtratıyla insanı merkeze almasıdır.

Modern dünyanın son yüzyılda keşfettiği çareler, Ahi ocaklarının nizamnamelerinde ayrıntısıyla yazılıdır. İnsanlığın bugün geldiği nokta teknolojide ve bilimde kat edilen mesafe, asırlara sâri böyle bir birikimin neticesidir. 
İbn-i Sina'yı anmadan bugünkü tıbbı kavrayamayız. El-Cezeri'yi bilmeden bugünkü teknolojinin köküne ulaşamayız. Farabi'yi, Biruni'yi, Harezmi'yi, Kindi'yi tanımadan matematik konuşamayız. Yusuf Has Hacip'i, İbn-i Haldun'u öğrenmeden siyaset bilimini, sosyolojiyi anlayamayız. 
Veli Ahi Evran tarafından teşkilatlandırılan esnafların oluşturduğu, Türk Kültürünün en önemli esnaf teşkilatı olan Ahilik, birlik, beraberlik, kardeşlik, yardımlaşma ve dayanışma demektir. 
Birçok sosyal problemi çözüm bulmuş olan Ahilik kültürünün yaşanması, yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması Türk Milletimizin ve Türk Devletimizin geleceği açısından büyük önem taşımaktadır.”

Ahi Evran Veli'nin kurduğu Esnaf Teşkilatlarındaki Üretim-Pazarlama-Tüketim disiplini Anadolu'dan Balkanlara, Asya'dan Afrika'ya kadar etkilemiştir.18-24 Eylül 2023 tarihlerinde kutlayacağımız Ahilik Haftası’nın Ahilik Teşkilatları’nın engin ve evrensel prensiplerinin daha iyi bir şekilde anlaşılmasına katkı yapacağını umuyorum.
“İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın” sözü ile sosyal hayatın güçlü, üretimin milli olmasının önemini ortaya koyan Veli Ahi Evran'ı rahmetle anıyorum. Bu vesileyle insanlığın ortak erdemleri olan sevgi, bilgi, dostluk, adalet ve dayanışma gibi değerlere önem veren Ahilik Kültürü Haftası’nın başta tüm esnaf ve sanatkarlarımız olmak üzere tüm Aydınlı hemşerilerime, geleceğin ahileri mesleki ve teknik eğitim gören gençlerimize hayırlı olmasını diliyorum. Ahilik Haftamız kutlu olsun"dedi.