İzmir'deki Yörükler Oba Yörük Türkmen Merkezinde Nevruzu Kutladılar.

İzmir'deki Yörükler Oba Yörük Türkmen Merkezinde Nevruzu Kutladılar.

19 Mart 2023 Pazar günü, Bornova Manisa yolu üzerinde yer alan “Oba Yörük Türkmen Kültür Merkezi” tarihî günlerinden birisini daha yaşadı.

Ege Bölgesi İzmir Yörük Türkmen Federasyonun düzenlediği “5. Nevruz Kutlaması ve Yörük Türkmen Toy’una Bornova kaymakamı Fatih GENEL, Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil TUGAY, Bornova belediye başkanı Dr. Mustafa İDUĞ ve Bornova Garnizon komutanı Tuğgeneral Halil ÜNVER ile çok sayıda tüm illerden gelen Yörük Türkmen federasyon ve Dernek yöneticileri ile yine çok sayıda STK’nın Başkan ve yöneticileri ve halk katıldı…

 

Etkinlikler güneşli fakat soğuk esen rüzgârlı bir günde gerçekleşirken, misafirlerini pişi ve çayla karşılayan yörükler öncelikle 6 Şubat 2023 tarihinde 11 ilimizde meydana gelen deprem felaketinde hayatını kaybeden vatandaşlarımız ve vefat eden federasyon başkanı merhum İsmet İLHAN için Mevlîd okundu, dualar edildi.

Nevruz Kutlamalarında “Hoş Geldiniz” konuşmasını yapan Ramazan DUMANLI bütün katılımcılara teşekkür ederek, Nevruz Bayramını kutladı.

Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil TUGAY da yaptığı konuşmada Ege Bölgesi İzmir Yörük Türkmen Federasyon’una bağlı Yörük Derneklerinin düzenlediği 5. Nevruz Kutlaması ve Yörük Türkmen Toyu için teşekkür etti ve tebrik etti.

Ege Üniversitesi hocalarından; UNESCO’da Türkiye Temsilcisi olan Prof. Dr. Metin EKİCİ yaptığı konuşmada; Türk kültüründe bayram ve renkler üzerinde durduktan sonra Nevruz Bayramının çıkışı ve Türk dünyasında yayılması üzerinde bilgilerini paylaştı. Ateş kültünün anlamını ve demir dövmenin anlamını da anlatan sayın Ekici, sözlerini konukların Nevruz Bayramını kutlayarak tamamladı.

Konuklara bir yandan kazanlarda pişirilen keşkek ve pilav ikramı yapılırken diğer yandan da tören alanında, protokol üyeleri ve konuklar Ergenekon’dan demir dağların eritilerek çıkılmasını simgeleyen bir ritüel olan örs üzerinde demir dövdüler.