GÜRER: “GAZİ MECLİSİMİZİN YARISI KADINLARDAN OLUŞMALI”

GÜRER: “GAZİ MECLİSİMİZİN YARISI KADINLARDAN OLUŞMALI”

Kadın Haklarını Koruma Derneği Aydın Şubesi, 8 siyasi partinin kadın milletvekili aday adaylarını buluşturdu.

Kadın Haklarını Koruma Derneği Aydın Şubesi, 8 siyasi partinin kadın milletvekili aday adaylarını buluşturdu. “Kadın yoksa demokrasi yoktur” diyen Dernek Başkanı Habibe Gürer, cumhuriyetin yüzüncü yılında parlamentonun yarısının kadınlardan oluşması gerektiğini söyledi.

Kadın Haklarını Koruma Derneği Aydın Şubesi’nce düzenlenen etkinlikte 14 Mayıs seçimlerinde AK Parti, CHP, DEVA Partisi, İYİ Parti, Memleket Partisi, MHP, Türkiye Komünist Partisi ve Zafer Partisi’nden milletvekili aday adayı olan kadın siyasetçiler bir araya geldi.

Nevzat Biçer Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantı, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Kadın Haklarını Koruma Derneği Aydın Şubesi Başkanı Habibe Gürer, “Kadın Haklarını Koruma Derneği olarak kadının hayatın her alanında daha özgür ve eşit olması için karar alma mekanizmalarında sandalyelerin yarısının kadınlara teslim edilmesi, yüzümüze kapanan kapıların sonuna kadar açılması için mücadele ediyoruz. Bundan 87 yıl önce seçme ve seçilme hakkını elde etmiş ve Meclis’te 18 kadın vekille temsil edilmiş bir uyanışın varisleriyiz. Dünyada kadına haklarını temsil eden bir anlayışın TBMM’de günümüzde sadece 101 vekille temsilinin Atatürk cumhuriyeti için doğru bir dağılım olmadığını düşünüyoruz. Cumhuriyet tarihi boyunca hiç kadın milletvekili çıkarmamış olan 20’nin üzerinde kentin olmasına, dünya parlamentolarında 186 meclis içinde 136’ncı sırada olmamıza itiraz ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“GAZİ MECLİSİMİZİN YARISI KADINLARDAN OLUŞMALI”

 
Gürer, sözlerini şöyle sürdürdü: “Unutmayalım ki, dünyayı itaat edenler değil, itiraz edenler düzeltmiştir. Gazi Meclisimiz başta olmak üzere tüm alanlarda eşit temsil hakkı verilmesini, bu hakkımızı alacağımız ilan ediyoruz. Milletvekili aday listeleri siyasi partilerimiz açısından turnusol kâğıdı olacaktır. Kadınlara hak etmiş oldukları sıralarda, hak ettikleri sayıda yer verilmesini istiyoruz. Sırf göstermelik kontenjandan aday gösterilmesini istemiyoruz. Kadın yoksa demokrasi yoktur. Kadınların daha görünür olmasını istiyoruz. Cumhuriyetimizin yüzüncü yılında Gazi Meclisimizde kadınlarımız en azından yüzde 50 oranında temsil edilmeli.”

Açılış konuşmasının ardından kadın aday adaylarına ilişkin slayt gösterildi. Özgeçmişleri okunan aday adayları sahneye davet edildi.

BAŞKAN ATAY, BAŞARILAR DİLEDİ

Eşi Güneş Atay’la birlikte programı izleyen Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, Kadın Haklarını Koruma Derneği Aydın Şubesi yöneticilerine teşekkür ederek, “Aydın Efeler’de ilk kez böyle bir etkinlik gerçekleşti. Bütün siyasi partilerdeki kadın aday adayı arkadaşlarımızın burada tanıtımı oldu. Bu ilkti. Bütün arkadaşlarıma başarılar diliyorum. İnşallah bu ülkeyi kurtaracaksınız” ifadelerini kullandı. (Kaynak: Kıvanç Uğur)