Erdoğan'dan 2. EYT müjdesi!

Erdoğan'dan 2. EYT müjdesi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ikinci EYT müjdesi verdi. 1800 prim günü indirimi ile erken emeklilik hakkı elde edecek şanslı kesim açıkla.....

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ikinci EYT müjdesi verdi. 1800 prim günü indirimi ile erken emeklilik hakkı elde edecek şanslı kesim açıklandı.

Erdoğan'dan 2. EYT müjdesi! 1800 günlük prim indirimi ile 5 sene erken emeklilik piyangosu bu sefer onlara vurdu - Emekli olmak için gün sayan kişilere yeni emeklilik müjdesi geldi. Emeklilik sisteminde devrim gibi düzenleme hayata geçirilmiş oldu. 

Seçime sayılı günler kala yeni seçim müjdeleri ve partilerin iktidar yarışı ile kazanan vatandaş olurken beklenen pek çok düzenleme de hayata geçirilmeye başlanmıştı. Bunlardan biri de Emeklilikte Yaşa Takılanlar EYT yasası açıklandığından bu yana başlayan BAĞKUR prim eşitleme olarak öne çıkıyordu. 

EYT'DE YENİ MÜJDE! CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN BİZZAT KENDİSİ AÇIKLADI 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklama ile yaklaşık 1 milyon kişiyi kapsadığı düşünülen yeni emeklilik müjdesi verilmiş oldu. Resmi sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan "1 milyon küçük esnafımızın prim ödeme gün sayısını SSK'lılarla eşitleyerek 7200 güne indiriyoruz. Esnaf kardeşlerime hayırlı olsun" diyerek küçük esnafa prim günü indirimi yapıldığını ilan etti. 

EYT KAPSAMI GENİŞLEDİ! KİMLER YARARLANABİLECEK, KİMLER DAHA ERKEN EMEKLİ OLABİLİR?

Söz konusu düzenleme üzerinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından çalışma yapıldığı bilinirken bakanlık tarafından yürütülen çalışmalar sonucunda yanında 10'dan daha az sayıda kişi çalıştıran tüm esnaflara bu imkan verilmesi hedefleniyordu. Söz konusu düzenleme küçük esnafa erken emeklilik yolunu açarken EYT kapsamını da genişletmiş oldu. Tüm küçük esnaf bu sayede 5 sene erken emeklilik hakkı elde etmiş oldu. Düzenlemenin yasalaşmasının ardından 9000 bin prim gününe takıldığı için emeklilik başvurusu yapamayan BAĞKUR'lular da başvuru yapmaya başlayacaklar. 

BAĞKUR PRİM EŞİTLEMESİ NE ZAMAN OLACAK?

SSK ile Bağkur arasındaki prim farkları küçük esnaf açısından ortadan kalkacak. Hem SSK'lılar hem de kapsama giren Bağkur'lular 7200 prim günü ile emekli olma hakkına sahip olacaklar. Yaş şartının da yerine getirilmesi ile emekli olunabilecek. Ancak küçük esnaf için bunun ayrı bir avantajı bulunuyor. Emekli olmak için 1800 gün daha az prim ödeyecek olan küçük esnaf gün sayısını tamamladığında emeklilik yaşından dolayı emekli olamasa bile prim ödemek zorunda olmayacak. Bu da ayrı bir avantaj olabilecek.

Söz konusu düzenlemenin seçimden hemen sonra yapılması bekleniyor. Çünkü seçim nedeni ile TBMM kapalı konumda bulunuyor. Seçimden sonra meclisin açılması ile beraber kanun teklifinin hazırlanması ve yürürlüğe alınması beklenecek.