EGEMENLİK VE ÇOCUK

EGEMENLİK VE ÇOCUK

Türkiye cumhuriyetinin kuruluş felsefelerinden olan EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR sözünün; önemini bilmeli ve uygulamalıyız. Egemenlik kayıtsız şartsız milletin olması için; Ha.....

Türkiye cumhuriyetinin kuruluş felsefelerinden olan EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR sözünün; önemini bilmeli ve uygulamalıyız.
Egemenlik kayıtsız şartsız milletin olması için; Halk tercihli seçim sistemi gelmeli, millet vekilinin sıralamasını, seçilmesini halk kendi yapmalı.
Cumhuriyet herkesin seçme ve seçilme hakkının eşit olmasıdır. Demokrasi; seçenin hesap sorması, seçilenin hesap vermesidir.
Çocuk bayramı, çocukların gelecekteki haklarını alarak kutlanamaz. sonraki devrin kaderini , bir önceki devir belirler. Atadan , öteden miras gelen ülkemizin yer altı ve yer üstü kaynakları, kültürümüz, değerlerimiz; yiyin ,için, tüketin, bitirin, yakın, yıkın, yok edin diye değil, gelecek nesillere sizde devredin, nesiller boyu kıyamete kadar hep devredilsin deyi bırakıldı.
Öğretmenlerden; Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesil isteyen Atatürk ' benim fikrim ile bilim çatışırsa, siz bilimi tercih edin ' diyerek, dertlerin teşhisini ve tedavisini de göstermiştir.
Eğitimde fırsat eşitliği olmalıdır. Zenginin çocuğunun 100 üzerinden ; özel okul, özel ders, özel kursla öğrendiği 90 bilgi ile, Fakirin çocuğunun kıt imkanla, kıt öğretmenle öğrendiği 20 bilgi, bilindiği halde. 90 bilgi öğrenen zenginin çocuğu ile 20 bilgi edinen fakirin çocuğuna aynı soru sorularak sınav yapılamaz. Devletin görevi; fakirin çocuğuna da 90 bilgi öğretip, eşit bilgiyle eşit sınav yapmak olmalıdır. Onun çocuğu Nimet yesin, bunun çocuğu külfet çeksin dersek adaletli olamayız. FAKİRLİK, ADALETSİZLİK KADER OLMAMALIDIR,
Çocuklarımızın da ulusuz, egemeniz diye nesiller boyu bayram yapmaları için; Öğretmenin, anası babası baksın diye eve gönderdiği, Ana babanın; öğretmen baksın deyi okula gönderdiği, Çocukların ise arada heder olduğu sistemden vazgeçilmeli, Hepimizin çocuklarını, hepimiz yetiştirmeliyiz. Ben değil biz demeliyiz. O zaman ulus, millet olabiliriz.
Emeğimizle kazandığımız; evi, bahçeyi, dükkanı, fabrikayı ve devletimizi çocuklara bırakırken. onları koruyacak yaşatacak çocuk yetişmesi içinde emek vermeliyiz. Çalışan üreten, dünyayı bilen, yerli ve milli olan, ülkenin nimetlerini de, külfetlerini de bilen, bunu hakça paylaşan bir nesil olmalı. Bağımsız ve güçlü devletimizde, özgür ve mutlu yaşayan, haklarını bilen, herkesin haklarına da saygı gösteren, herkesin güldüğü, herkesin mutlu olduğu bir nesil varlığını sürdürebilir.
Yaratana; bu vatanı bize yarattığı için şükredip, Bu vatanı canla, kanla kurtarıp bize bıraktıkları için ataya layık olup, nice milli ve yerli bayramların kutlanmasını dileriz.
Ulusun Türk ulusu olduğunu, Eğemenliğin bağımsızlık ve milletin olduğunu, Ata mirasının; gelecek nesillerin olduğunu unutmadan;
ULUSAL EĞEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI KUTLU OLSUN, TÜRK MİLLETİ MUTLU OLSUN.
Ramazan Kıvrak.