DRAMA VE MATEMATİĞİ BİR ARAYA GETİREN PROJE: DRAMATH

DRAMA VE MATEMATİĞİ BİR ARAYA GETİREN PROJE: DRAMATH

Aydın Efeler Ilıcabaşı Ortaokulu Matematik Öğretmeni Kadir ÇİNAR’ın da yer aldığı drama ile matematiği bir araya getiren DraMath isimli eTwinning projesine 10 okul Türkiye’den, 2 okul Azerbaycan’.....

Aydın Efeler Ilıcabaşı Ortaokulu Matematik Öğretmeni Kadir ÇİNAR’ın da yer aldığı drama ile matematiği bir araya getiren DraMath isimli eTwinning projesine 10 okul Türkiye’den, 2 okul Azerbaycan’dan ve 1 okul da Litvanya’dan katıldı. Öğrencilere matematik derslerinde eğlenceli bir eğitim ortamı oluşturmayı hedefleyen projede öğrenciler drama ile matematiği kullanarak harika ürünler oluşturdular. Senaryo yazma, yaratıcı drama yazma ve canlandırma etkinliklerinde öğrenciler aktif olarak rol alarak yeni nesil eğitim-öğretim  araçları kullanmayı öğrendiler. Öğrendikleri web 2.0 araçları sayesinde güzel etkinlik ve oyunlar ortaya çıkardılar. Ilıcabaşı Ortaokulu 8. Sınıf öğrencileri de sürece aktif olarak katıldılar ve başarılı  bir proje süreci geçirdiler.

Projenin ‘’DEHA CANLANDIRMA’’ etkinliği kapsamında Ilıcabaşı Ortaokulu öğrencileri, öğretmenleri Kadir ÇİNAR’ın rehberliğinde bir oyun hazırlayıp bu oyunu sahnelediler. Bu oyunda izleyenleri 29 Ekim 1923 tarihine götüren öğrenciler, Mustafa Kemal Atatürk’ü ve o dönem mecliste görev alan milletvekillerini canlandırdılar.  Tarihe konuşmalara ve gelişmelere uygun olarak yazılan oyunda Aydınlı öğrenciler üst düzey performans sergilediler ve kendilerine şans verildiğinde neler yapabildiklerini herkese gösterdiler. 

Projede yer alan ‘’DraMath Kurtarma Ekibinin Maceraları’’ isimli etkinlikte ise matematik şifreleri ile Aydınlı öğrenciler Aydın’ın tarihi antik kentlerini tanıttılar. Önce Afrodisyas, sonrasında da Tralles hakkında bilgiler verdiler. Antik kentler arasındaki geçişlerin matematik bulmaları ile yapılması öğrencilerin çok ilgisini çekti ve eğlenceli bir eğitim-öğretim ortamı oluşturuldu.

Proje kapsamında uzmanlardan drama eğitimi alındı. Ülkemizin önemli isimleri ile söyleşiler ve toplantılar yapıldı. Önce projeye danışmanlık yapan Doç. Dr. Esen Ersoy proje ekibine bir drama eğitimi verdi. Bu toplantının ardından sırasıyla Matematik Öğretmeni-İçerik Üreticisi Eser DİLSÖZ, yurtdışında en iyi 10 öğretmen arasına seçilen Nurten AKKUŞ ve milli güreşçimiz, dünya şampiyonu Yasemin ADAR ile söyleşiler yapıldı. Öğrencilerin ve velilerin  yoğun ilgi gösterdiği bu söyleşiler, katılımcılara  unutulmaz bir deneyim yaşama fırsatı vermiş oldu.