CHP'li Saatçı'dan manevi danışmanlığa tepki

CHP'li Saatçı'dan manevi danışmanlığa tepki

CHP Aydın İl Başkanı Hikmet Saatçı, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullara 'manevi danışman' adı altında imamların atanmasına tepki göst.....

CHP Aydın İl Başkanı Hikmet Saatçı, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullara 'manevi danışman' adı altında imamların atanmasına tepki gösterdi.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile İzmir İl Müftülüğü arasında “Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum Projesi (ÇEDES)” kapsamında yapılan protokolle, 842 okula "manevi danışman" atandı.

MEB ile Müftülük arasında yapılan protokollerle, İzmir genelinde bulunan 2 bin 496 okulun 3’te 1’inde görevlendirme yapıldı. Okullara gönderilen yazıda, “öğrencilerin millî, mânevî, ahlâkî, insânî, kültürel değerlerimizi benimseyen, koruyan, geliştiren akl-ı selim, kalb-i selim ve zevk-i selim sahibi, bedensel ve sosyal bakımdan dengeli bireyler olarak yetiştirilmesine katkı sağlamak” amacıyla “manevi danışmanlık” protokolünün imzalandığı ifade edildi. Karar hakkında Türkiye'nin dört bir yanından tepkiler yükseldi.


SAATÇI KARARI TOPA TUTTU

Cumhuriyet Halk Partisi ( CHP) Aydın İl Başkanı Hikmet Saatçı, yaptığı açıklama ile karara tepki gösterdi. Aydın'da da 'manevi danışman' adı altında okullara imam ataması yapıldığını ifade eden Saatçı, açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

"Bir ülkenin geleceği eğitim temelinde şekillenirken, AKP iktidarı ise kendi gelecekleri doğrultusunda atamalara devam ediyor.

Aydın Efeler ilçemizde okullarımıza ÇEDES projesi kapsamında manevi danışmanlık adı altında imam atamaları yapıldı.

Bu atamalar çocuklarımızın yaşantısına yön verecek duygu ve davranışlarını düzeltmek değildir. Çünkü AKP iktidarının amacı çağdaş ve muassır bir Türkiye değil, menfaatleri ile dolu kendi siyasi yarınlarını inşa etmektir.

Yıllarca bu konuda eğitim almış, dirsek çürütmüş alanında uzman psikolog, pedagog meslek sahibi vatandaşlarımız atama beklerken okullara imam atamak ve bunu bir kılıfa uydurmanın ise açıklanabilir bir tarafı yoktur. "