BAŞKOMSER NEVZAT SAHALARA GERİ DÖNÜYOR

BAŞKOMSER NEVZAT SAHALARA GERİ DÖNÜYOR

Polisiye romanlarıyla tanınan usta yazar Ahmet Ümit, Kuşadası Belediyesi ile Kuşadası Altın Güvercin Kültür Sanat ve Tanıtım Vakfı (KUSAV) işbirliğinde, Ada Modern Sanat Galerisi’nde düzenlenen sö....

Polisiye romanlarıyla tanınan usta yazar Ahmet Ümit, Kuşadası Belediyesi ile Kuşadası Altın Güvercin Kültür Sanat ve Tanıtım Vakfı (KUSAV) işbirliğinde, Ada Modern Sanat Galerisi’nde düzenlenen söyleşide Kuşadalılarla bir araya geldi. Yaklaşık 1 saat süren etkinlikte Ahmet Ümit, sevenleri tarafından merak edilen soruları yanıtlarken Başkomser Nevzat serisinin de devamını yazmaya başlayacağının müjdesini verdi. 

Kuşadası Belediyesi ve KUSAV işbirliğinde kente kazandırılan Ada Modern Sanat Galerisi, birbirinden seçkin sanat eserlerinin yanı sıra edebiyat dünyasının da önemli isimlerine ev sahipliği yapmayı sürdürüyor. Bu kapsamda Ada Modern Sanat Galerisi’nin son konuğu, yapıtları dünyada çok sayıda dile çevrilen, Türkiye’nin önde gelen edebiyatçılarından Ahmet Ümit oldu. “Başkomser Nevzat”, “İstanbul Hatırası”, “Kayıp Tanrılar Ülkesi”, “Sis ve Gece” gibi sürükleyici polisiye romanlarla adından sıkça söz ettiren Ahmet Ümit, söyleşide çocukluk ve gençlik yıllarını, edebiyata adım atma hikâyesi ile unutamadığı anılarını hayranlarıyla paylaştı. Kuşadası'nda okurlarıyla buluştuğu için çok mutlu olduğunu dile getiren Ahmet Ümit, söyleşide emeği geçen herkese teşekkür etti.

 ‘BABAMDAN DÜRÜSTLÜĞÜ, ANNEMDEN YARATICILIK VE ZEKÂYI ALDIM”

Söyleşide çocukluk yıllarından ve ailesinden bahseden Ahmet Ümit, çocukluğunun iyi koşullarda geçtiğini belirterek “Gaziantepliyim ve 18 yaşına kadar Gaziantep’te yaşadım. O dönemler şehirlerin ve kentlerin kendi dokularını koruyabildiği bir dönemdi. Kapitalizm geliştikçe bazı şeyler değişti. Ben 7 çocuklu bir ailenin en küçük çocuğuyum. Abilerim yurtdışında okuyordu ve onlar yanımıza geldiğinde dünya bana gelmiş gibi oluyordu. Dünyanın farklı yerlerinden kitaplar ve hikâyeler geliyordu. Annem ve anneannem ise hikâye anlatırdı. Ben aslında bir nevi yazarların içerisinde doğdum. Farkında olmadan yazarlığın ilk öğelerini annemden almışım. Babamdan dürüstlüğü, annemden ise yaratıcılığı ve zekâyı aldım” dedi.

“POLİTİKA İNSANI SINIRLAR AMA SANAT SINIRLARINI AŞMANI SAĞLAR”

Hayranlarına yazarlığa başlamanın en önemli adımının yazmak olduğunu söyleyen usta yazar, “İnsanları daha güzel günlere çağırmak istiyorsam, daha iyi ve ferah yarınların olabileceğini anlatmak istiyorsam, başkasının bana çizdiği bir yolda yürümektense kendi fikirlerimi söylemem ve yazar olmam lazımdı. Eğer siz politika yapmazsanız başkaları sizin adınıza politika yapar. Politika insanları sınırlar ama sanat sınırlarınızı aşmanızı sağlar. Eğer ben dünyayı değiştirmek istiyorsam yazar olmam lazımdı. Yazarlar, insan ruhunu anlatmak için cinayet anlatırlar. Polisiye romana da bu yüzden başladım” diye konuştu. 

USTA YAZARDAN HAYRANLARINA MÜJDE

Usta Yazar Ahmet Ümit, Ada Modern Sanat Galerisi'nde gerçekleştirilen söyleşide, çok sevilen kitabı Başkomser Nevzat serisinin de devamını yazmaya başlayacağının müjdesini verdi. Ahmet Ümit, “Okurlarım uzun zamandır benden Başkomser Nevzat serisinin devamını yazmamı bekliyordu. Diğer konulardan önce ilk olarak onu yazmaya başladım" dedi.