ASKÖ’DEN CUMHURİYETİN 100. YILI ANISINA 100 ÖDÜL

ASKÖ’DEN CUMHURİYETİN 100. YILI ANISINA 100 ÖDÜL

Dünyanın prestijli ödülleri arasına girmeyi başaran Altın Saat Kulesi Ödülleri (ASKÖ) cumhuriyet için “Cumhuriyetin 100. Yılı Anısına 100 Ödül” temasıyla sahiplerini bulacak...

Dünyanın prestijli ödülleri arasına girmeyi başaran Altın Saat Kulesi Ödülleri (ASKÖ) cumhuriyet için  “Cumhuriyetin 100. Yılı Anısına 100 Ödül” temasıyla sahiplerini bulacak.

2006 yılından bu yana Türkiye’nin gururu İzmir’in onuru olan Altın Saat Kulesi Ödülleri’nin 2023 yılı çalışmalarında sona gelindi. Ödüller Eylül ve Ekim aylarında gerçekleştirilecek Uluslararası 15. Altın Saat Kulesi Ödülleri Festivali etkinlikleri çerçevesinde Bronz, Gümüş, Altın ve Platin Saat Kulesi Ödülleri olarak dağılacak. Anadolu Üniversitesi Mezunları Derneği’nin koordinatörlüğünde yapılacak Organizasyonlar 2 etaptan oluşacak, ilk etap  27 Eylül-01 Ekim 2023 tarihleri arasında Menderes’te, ikinci etap 24-29 Ekim 2023 - İZFAŞ Fuar Alanı ve Alsancak’ta gerçekleşecek. 

DAVETLİLER KIRMIZI HALIDA YÜRÜYECEK

Büyük ödüller Altın Saat Kulesi Ödülleri ile ilk olarak verilecek Platin Saat Kulesi Ödülü özel tören düzenlenerek sahiplerini bulacak. Baştan sona ulusal ve uluslararası canlı yayınlar eşliğinde gerçekleşecek etkinliğe davetliler özel kıyafetleri ile katılacak. Davetlilerin kırmızı halıda yürüyerek etkinlik salonuna girecekleri törende çeşitli Showlar, gösteriler ve konserler yer alacak.       

100 ÖDÜL KİMLERİN OLACAK?

Her yıl farklı bir temaya verilen ödüller bu yıl “Cumhuriyetin 100. Yılı Anısına 100. Ödül” temasıyla  10 farklı kategoride, 50 farklı dalda 100 ödül olarak kurum, kuruluş ve kişilerin olacak. Ödüle sahip olacaklara uygulanacak kriterlerin başında Atatürk ve Cumhuriyet ilke ve inkılapları doğrultusunda, Türkiye’nin çağdaş eğitim yolunda bilimsel normlarla gelişimine hizmet eden ya da katkı koymuş olmak geliyor. İkinci kriter ulusal ya da uluslararası alanda; bilimsel, sanatsal, ekonomik, idari ve sportif başarı kazanmış olmak. Üçüncü kriter Türkiye’nin tarihi, turistik, bilimsel ve kültürel alanda tanıtımını yapmış olmak ya da destek vermiş olmak. 

Son ve en önemli kriterlerde ödül alacakların ödül dalındaki eserlerinin, yöneticiliği ve başarılarının kariyerli kuruluşlar tarafından tasdiklenmiş olması ve kamuoyunca taktir edilen olması gerekiyor. Ayrıca kurum, kuruluş veya kişinin bu başarılarını Türkiye’nin kalkınması, halkının refahı ve yaşadığı yerin tanıtımı için de kullanmış olması şartları aranacak.

YETKİLER ÖDÜLLER DANIŞMA KURULU’NDA 

Ödüle aday gösterileceklerin geçmiş dönemlerde de olduğu gibi iki kuruldan daha geçmesi gerecek. İlk ödül adaylığı teklifi 2023 yılı yani dönemin Ödüller Danışma Kurulu’na bildirilecek. İncelemeler sonunda kurul üyelerinin süzgecinden geçecek adaylar Altın Saat Kulesi Ödülleri Daimi Komisyonu’na sevk edilecek. Burada yapılacak kriter ölçümlerinin sonunda uygun olan adaya ödül verilmesi kararlaştırılmış olacak.     

2023  Yılı Danışma Kurulu Üyeleri:1-Anadolu Üniversitesi Mezunları Derneği (AÜMD)  2-Menderes Halk Eğitim Merkezi   3-Karşıyaka Balkan Kadınları Derneği   4-İzmir Kadın Kuruluşları Birliği (İKKB)   5-Umay Birdem Derneği  6-Menderes Kültür ve Yaşam Derneği 7-Menderes Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi (Menka Koop) 8-Menderes Muhtarlar Derneği  9-Kuşadası Gazeteciler Cemiyeti  10-İzmir Erzurumlular Derneği 11-Alevi Kültür Derneği Menderes Şubesi 12-İzmir Konyalılar Derneği 13-Erzurum Şenyurtlular Derneği 14-Cumaovalılar Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Kültür ve Turizm Derneği  15-İzmir Kordelya Dağcılık ve Doğa Sporları Spor Kulübü (KORDELYA)   16-Tüm Emekliler Sendikası Kuşadası Şubesi 17-Avrasya Basın yayın Birliği Ege Bölgesi İzmir Şubesi  18-İzmir Çağdaş Balkan Kadınları Derneği   19-İzmir Balkan Ülkeleri Arası Ticari Kültürel Organizasyonlar Geliştirme Derneği (İZBA)  20-SevMedya Yayın Grubu  21-AKULİ Müzik Okulu  22-FOCUS Grup 23-Haberci Medya Grubu 24-KCL Mezunları Grubu