Antakyalı çocuklara bisiklet hediye edildi ve güvenli bisiklet sürüş eğitimi verildi

Antakyalı çocuklara bisiklet hediye edildi ve güvenli bisiklet sürüş eğitimi verildi

Türkiye’nin eğitim alanında faaliyet gösteren en yaygın sivil toplum kuruluşu Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV), deprem bölgesindeki çocukların hayatına ..

 Türkiye’nin eğitim alanında faaliyet gösteren en yaygın sivil toplum kuruluşu Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV), deprem bölgesindeki çocukların hayatına renk katmak amacıyla Umuda Pedal Derneği ve İlk Adım Cycling Academy iş birliği ile yeni bir programı hayata geçirdi. Antakya’daki çocuklara 225 bisiklet hediye eden ekip, ardından ‘Bisiklet Temel Eğitim Programı’ ile 29-30 Temmuz tarihlerinde Hatay Antakya İSO Konteyner Kent’teki çocuklara güvenli bisiklet kullanımı eğitimi verdi.

02.08.2023

“Bir Çocuk Değişir, Türkiye Gelişir” mottosuyla çağdaş nesillerin yetişmesi için Türkiye genelindeki etkinlik noktalarında nitelikli eğitim desteği sağlayan Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) deprem bölgesindeki çocuklar için etkinliklerini sürdürüyor. TEGV’in, Umuda Pedal Derneği ve İlk Adım Cycling Academy iş birliği ile hayata geçirdiği ‘Bisiklet Temel Eğitim Programı’ 29-30 Temmuz tarihinde Hatay Antakya İSO Konteyner Kent’te uygulandı. 

Hatay Antakya İSO Konteyner Kent’teki çocukların hayatlarına renk katmak amacıyla başlatılan ‘Bisiklet Temel Eğitim Programına’ 20’yi aşkın gönüllü destek verdi. Hatay Valiliği’nin de destekleriyle gerçekleştirilen kampanyayla 8-14 yaş aralığındaki 225 çocuğa bisiklet hediye edilerek güvenli bisiklet kullanma eğitimi verildi. 

“Çocukların yüzündeki gülümsemeye şahit olmak çok anlamıydı”

TEGV Genel Müdürü Sait Tosyalı “TEGV olarak afetin ilk gününden itibaren hızlı aksiyon alarak bölgedeki çalışmalarımızı başlattık, bu çalışmalarla çocuklarımızın iyilik halini sağlamak ve eğitim hayatlarının kesintiye uğramaması için çaba gösteriyoruz. Depremden etkilenen tüm şehirlerdeki konteyner kentlerde, kurulumunu tamamladığımız ve sürdürdüğümüz Konteyner Kent TEGV Öğrenim Birimlerimiz ve depremin ilk gününden bu yana çocuklarla buluşan Ateşböceklerimizle bölgedeyiz. Çocukların nitelikli eğitimle buluşması ve gelişimlerini desteklemek için çalışmalarımıza yenilerini ekleyerek devam ediyoruz. Hatay Antakya’da Umuda Pedal ve İlk Adım Cycling Academy iş birliğinde gerçekleştirdiğimiz bu etkinlikte de çocukların yüzündeki gülümsemeye bir kez daha şahit olmak bizler için çok anlamıydı” dedi.

“Bisikletlerin çocuklara yaşattığı heyecan ve mutluluk tarifsizdi”

İlk Adım Cycling Academy Kurucuları Barış Uludağ ve Nil Yangınoğlu Uludağ “Hatay İSO Konteyner Kent’te TEGV ve Umuda Pedal Derneği ile birlikte çocuklarla buluştuk, 3 saat süren güvenli bisiklet sürüş eğitimimizin ardından çocuklarımız eğitim sertifikalarını aldılar. Bisikletlerin çocuklara yaşattığı heyecan ve mutluluk ise tarifsizdi. Bu kampanyaya destek olmak ve çocuklara bisiklet ulaştırmak, bisiklet sporunu ve kültürünü çocuklara en keyifli ve doğru şekilde aşılamak adına katkı sunmaktan dolayı çok mutluyuz” dedi. 

“Çocuklarımızı güvenli sürüş eğitimiyle bilinçlendirmeyi ve mutlu etmeyi amaçladık”

Umuda Pedal Derneği Başkanı Dr. Erkan Koyuncu “Bu depremi hiç yaşanmamış hale getiremeyiz ancak bu acı olay sonrasında çocuklarımızın gelişimleri için sosyal yaşamlarına ve sağlıklı rutinlere dönmelerine yardımcı olabiliriz. Nitekim ekibimizle bunun için buradaydık. Bisiklet, çağdaş dünyada hem spor hem de ulaşım için kullanılan tek araç aynı zamanda çocuklar için de güzel anıların ve neşenin kaynağı. TEGV ve İlk Adım Cycling Academy iş birliğinde gerçekleştirdiğimiz, pedalların umuda çevrildiği bu anlamlı etkinlikte çocuklarımızı güvenli sürüş eğitimiyle bilinçlendirmeyi ve mutlu etmeyi amaçladık. Umuda Pedal Derneği olarak bizler fayda üretme hedefimizle daha fazla çocuğumuza ulaşmak için projelerimizi sürdürmeye devam edeceğiz.” dedi.

Eğitim gönüllüsü bisikletçilerin yer aldığı Umuda Pedal ekibi daha önce de TEGV’li çocuklar için pek çok etkinlik düzenlemiş, bağış toplamıştı. Ekip, TEGV ile birlikte gerçekleştirilen bağış kampanyalarıyla Türkiye’nin birçok noktasındaki TEGV Öğrenim Birimleri’nde “Tasarım ve Beceri Atölyesi” kurulmasını sağlamıştı. 

 
Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) hakkında:

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV), başta Suna Kıraç olmak üzere, eğitimin her şeyin başı olduğuna yürekten inanan bir grup sanayici, yönetici ve akademisyenin girişimi ile devlet tarafından verilen temel eğitime destek olmak amacıyla 23 Ocak 1995 tarihinde kuruldu. İlköğretim çağındaki çocuklara okul dışı saatlerde ücretsiz eğitim desteği vermeye odaklanan TEGV, yıllar içinde Türkiye’nin eğitim alanında faaliyet gösteren en yaygın sivil toplum kuruluşu oldu. TEGV 2009 yılında Bakanlar Kurulu tarafından “izin almadan yardım toplama” hakkına sahip vakıflardan biri olarak tanındı. Vakıf Türkiye genelinde halen 24 ilde 7 Eğitim Parkı, 31 Öğrenim Birimi ve 17 Ateşböceği ile toplam 55 etkinlik noktasında çocuklara nitelikli eğitim desteği vermeye devam ediyor.