ANKET SONUÇLARI ŞAŞIRTMADI

ANKET SONUÇLARI ŞAŞIRTMADI

14-15 Nisan tarihlerinde Adnan Menderes Üniversitesi bünyesinden oluşturulan eğitimli bir Anketör kadrosunca gerçekleştirilen, profesyonel anket sonuçlandı. Anketin 17 ilçede, toplam 40 Anket....

14-15 Nisan tarihlerinde Adnan Menderes Üniversitesi bünyesinden oluşturulan eğitimli bir Anketör kadrosunca gerçekleştirilen, Profesyonel anket sonuçlandı. Anketin 17 ilçede, toplam 40 Anketör ve saha yöneticisi tarafından yüz yüze yapıldığı ifade ediliyor. Ankete katılanlar verilen oy pusulası üzerinde tercihlerini işaretleyerek, katlayıp küçük bir karton kutuya atarak, gerçek seçimlerdeki uygulamanın simüle edildiği açıklandı.  Toplam 8000 denek üzerinde yapılan ankette, İlçelerdeki denek sayısı ilçe nüfusuna göre seçilmiş ve kırsal alan kentsel alan, kadın erkek, sokak- işyeri- ev dengesi gözetilmiş. Anketin hassasiyeti % 1 mertebesinde olduğu söyleniyor.

 

Ankette CHP ‘nin üç, Ak Partinin 2, İYİ Partinin 1, Yeşil Sol Partinin 1 milletvekili çıkardığı görülüyor. Bu arada Bağımsız aday Aydının eski belediye başkanı Hüseyin Aksu‘nun da partilerle yarıştığı ve seçilmesi için gerekli olan 80 bin oyun çok ötesinde oy alarak, 104 bin oyla milletvekili seçildiği görülüyor. Bu sonuç aslında halk arasında söylenenleri adeta doğruluyor.  

Bu anketin yapılmasından hemen sonra, İş Adamı Rıdvan Eşin’in BBP’den 1. Sırada Aday olması neleri değiştirir. Bunun için yeni bir anket yapılacağı açıklandı. Bakalım EŞİN’in etkisi ne olacak, dengeleri değiştirebilecekmi ? AKSU’nun desteği seçimler yaklaştıkça, azalacakmı çoğalacakmı ? Bunları önümüzdeki süreçte izleyerek sayın okuyucularımıza aktaracağız.

 


Bu arada, Anketin sonuçlarına, tüm siyasi partilerden tepkiler yağdı, her parti kendi milletvekili sayısına itiraz ediyor. Bu anketteki sonuçların çok ötesinde milletvekili çıkartacaklarını ifade diyorlar. Şu anda kadar, CHP Örgütü 6 milletvekilliği hedeflediğini açıkladı, AKP Parti teşkilatları 5 milletvekili hedeflediklerini ve çıkaracaklarını iddia ediyor. İYİ Partinin gözü üç milletvekilinde, MHP iki Milletvekilliğini garanti görüyor, Yeşil SOL Parti ise bir milletvekilini garanti ettiklerini ve ikinci vekili çıkaracaklarını söylüyorlar.. Bu iddialara göre, Aydından nerdeyse yeni bir parlamento çıkacak, yani Aydından 18 milletvekili çıkacak . Öyle diyorlar.

İŞTE ANKET SONUÇLARI