Akıllı kitap platformu tüm halk kütüphanelerinde!

Akıllı kitap platformu tüm halk kütüphanelerinde!

Türk ve Dünya Edebiyatında iz bırakan yazarların elektronik ve sesli kitaplarına erişebileceğiniz, kişisel gelişim eğitimlerine katılabileceğiniz, dünyaca ünlü tablolar hakkında detaylı bilgi a....

Türk ve Dünya Edebiyatında iz bırakan yazarların elektronik ve sesli kitaplarına erişebileceğiniz, kişisel gelişim eğitimlerine katılabileceğiniz, dünyaca ünlü tablolar hakkında detaylı bilgi alabileceğiniz; "Akıllı Kitap Projesi" artık tüm Halk Kütüphanelerinde.

Aydın İl Halk Kütüphanesi Müdürü İsmail Akman yaptığı açıklamada, Akıllı Kitap Teknolojisini şu ifadelerle dile getirdi:

"Akıllı Kitap Teknolojisi: Geleceğin teknolojilerinin kitaplara uyarlandığı inovatif proje olan ve Türkçe eserlerin uluslararası yayıncılığa kazandırılması kapsamında yapılan bir çalışmadır. Akıllı Kitap Teknoloji sayesinde artık edebiyat ve eğitim; metaverse, yapay zeka gibi kavramlarla buluşturulmuştur.

Kütüphane kullanıcıları TC kimlik bilgileri ve kütüphanelerden alacağı referans kodu ile üye olabilir ve tüm özelliklerden faydalanabilir. Akıllı Kitap Teknolojisi ile kullanıcılar 32 yazara ait 75 kitabı Türkçe, İspanyolca, İtalyanca, Almanca, İngilizce, Fransızca dillerinde dinleyip, okuyabilir ve metaverse alanında gerçekçi deneyimler yaşayabilir.

Akıllı Kitap Teknolojisi; “Akıllı Kitap Metaverse, Metaverse Kültür Merkezi, Metaverse Resim Galerisi, Akıllı Kitaplar ve Yazara Sor” bölümlerinden oluşmaktadır.

Akıllı Kitap Metaverse: Tarihte önemli eserler bırakmış 32 değerli yerli ve yabancı yazarlar 3D olarak tasarlanıp seslendirilmiştir. Bu platformda yazarlar konuşarak kullanıcılara kitapları ve hayatı hakkında birkaç bilgi vermektedir.
Her bir kitapta bahsedilen önemli değerler vardır. Platform içerisinde menüden seçilen her bir yazara ait bir odaya geçiş yapılabilmektedir.

Platformdaki yazarlar, oda içerisinde bulunan objelerin kitaplarında geçen hikayeler ile bağlantılı olduğundan bahsetmektedir.

Örneğin, Recaizade Mahmut Ekrem’in odasında “Araba Sevdası” kitabına itafen bir otomobil ile karşılaşmaktasınız.

Yazarların odasında bulunan raflarda kitaplar yer alıyor. Yazarların en önemli kitaplarından birkaçını okumak için kullanıcılara özel akıllı kitaplar bu raflara eklenmiştir.

Kitapları tıkladığınızda, kitapları okuyabilir, yapay zeka ve insan sesi seslendirmesi ile sesli dinleyebilirsiniz.

Birçok yabancı dil ile seslendirme ve yabancı dil sözlüğü özelliği ile platformu daha donanımlı kullanabilirsiniz.

Metaverse Kültür Eğitim Merkezi: VR Kültür Eğitim Merkezi ile eğitimleri VR gözlüklerin desteği ile izlemek mümkündür. Platform birçok cihazın yanısıra birçok VR gözlüklerle de uyumludur.
Bu platformda güncel dersler olarak “Diksiyon“, „Osmanlıca“, “Satranç” gibi eğitimler yer almaktadır. Eğitim Merkezi de diğer platformlar gibi sürekli güncel haldedir. Ekstra eğitim ve dersler eklendikçe güncellenecektir. Güncellemeleri, planlanan eğitimler arasında takip edebilirsiniz.

Metaverse Resim Galerisi: VR Resim Galerisi platformunda kullanıcıları, tarhimizin değerli isimlerinden olan Türk arkeolog, müzeci ve ressam Osman Hamdi Bey karşılıyor ve rehberlik ediyor.
Resim sergisinde tarihten bugüne değerli görülen birçok eser yer almaktadır. Sergide bulunan eserler ziyaretçilere tablolar sesli bir anlatımla tanıtılıyor. VR ve diğer çoğu cihazlar ile kullanımı mümkündür.

Akıllı Kitaplar: Platformda yer alan 75 kitabı yapay zeka ve insan sesi ile dinleyebilir okuyabilirsiniz. Dijital kitaplar, Türkçe ve birçok yabancı diller ile seslendirilmiştir. 
Yabancı dil ile okunan kitaplarda kelimeleri “Akıllı Çeviri” özelliği ile Türkçeye çevirebilirsiniz. Platformu birçok cihazlarda kullanabilirsiniz.

Akıllı Kitap Teknolojisi sayesinde değerlerimizi daha teknolojik bir şekilde sunmaktayız. Teknoloji sayesinde kitaplara ulaşım artık çok daha kolay. Kullanıcılar kütüphanelerden dijital kitaplara ulaşabilir ve inovatif teknolojinin parçası olabilir. Geleceğin teknolojileri ile tasarlanan akıllı kitap teknolojisi kitapseverlere ayrıca dijital seçeneği sunmaktadır.

Kültür ve teknolojinin geleceği harman edilerek kütüphanede halka hizmet sunulmaktadır. Türkiye’de dijital seferberlik için Aydın İl Halk Kütüphanesi’de halka en iyi şekilde hizmet verebilmek için bu tür çalışmaları desteklemekte ve çalışmaktadır"