Adnan Menderes Anadolu Bütünleşmesi Örneklendiriliyor

Adnan Menderes Anadolu Bütünleşmesi Örneklendiriliyor

14 Mayıs 1950 Beyaz İhtilal ile iktidara gelip seçimlerde siyasi ve toplumsal mevkiini muhafaza eden Merhum Başbakan Adnan Menderes’in halkla bütünleşmesine dair birçok örneklendirmelere ulaşılm....

Adnan Menderes Anadolu Bütünleşmesi Örneklendiriliyor
14 Mayıs 1950 Beyaz İhtilal ile iktidara gelip seçimlerde siyasi ve toplumsal mevkiini muhafaza eden Merhum Başbakan Adnan Menderes’in halkla bütünleşmesine dair birçok örneklendirmelere ulaşılmaya devam ediyor. Onlarca yıl genelde bile görmezlikten gelinen hususların ayrıntılarından birisine daha Şuhut’tan örneklendirildi.


Geçmişten bugüne stratejik bir konumda bulunan Milli Mücadele Döneminde cephe hududunda bulunan Başkumandan Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın Büyük Taarruz Planlarını son kez gözden geçirdiği ve gece yarısı Kocatepe’ye yürüdüğü Şuhut’a cumhuriyet döneminde ilk ziyaret eden başbakan Merhum Adnan Menderes olmuştur. Zira kendisi de bağımsızlık mücadelesinde milis kuvvetlerini idare etmiş, harekatın güçlü isimlerini Menderes Ovasında ağırlayıp Ankara’ya yolcu etmişti.
Şuhut Anayurt Gazetesi 24 Nisan 2023 tarihli nüshasında “Şuhut’a Gelen İlk Başbakan” başlıklı haber ve değerlendirmede Mart 1959’da ilçeye gelerek halka hitabı yer almıştır.


Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Adnan Menderes Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü, Üniversite Strateji Planlama Kurulu Üyesi, Söke İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Akkoyun Aydın’ın, Türkiye’nin ve Türk Dünyasının önemli simalarından Rahmetli Menderes’in halkın tahsilde, siyasette, iktisatta, diplomaside ilerlemesini şekillendirmeye başlayan yönlerinin toplumsal hafızada capcanlı yerini korumaya devam ettiğini vurguladı.