AÇILALI BİR HAFTA OLDU SİPARİŞLERE YETİŞEMİYOR “TURŞUCUM-MİDYECİM”

AÇILALI BİR HAFTA OLDU SİPARİŞLERE YETİŞEMİYOR “TURŞUCUM-MİDYECİM”

Aydın’ın Efeler ilçesinde yaşayan Rabia/İsmail Tezcan çifti, yaklaşık bir hafta önce açtıkları “Turşucum-Midyecim” adlı mekânda siparişlere yetişemiyor. Ninesinden öğrendiği tariflerle yaptıkl.....

Aydın’ın Efeler ilçesinde yaşayan Rabia/İsmail Tezcan çifti, yaklaşık bir hafta önce açtıkları “Turşucum-Midyecim” adlı mekânda siparişlere yetişemiyor.

Ninesinden öğrendiği tariflerle yaptıkları turşuları ve özel sosları ilk başlarda yakın çevresine tattıran Tezcan çifti; zaman içerisinde turşulara talep artınca, seri üretime başlayarak “Turşucum-Midyecim” adlı mekânı açtılar.

“DOĞAL ÜRÜNLERDEN YAPTIĞIMIZ TURŞULARDA İDDİALIYIZ”

Hem doğal ürünlerden sağlıklı turşular üretmek hem de aile bütçesine katkıda bulunmak için Aydın Efeler Kurtuluş Mahallesi Emniyet Eczanesi Sokağı’nda açtıkları mekânda turşuları ve günlük taze midye satışını gerçekleştiren Tezcan ailesi, turşularda ve soslarda iddialı olduklarını dile getirdiler.

Evde kendi ailelerine ve yakın dostlara hazırladıkları turşulara yoğun şekilde talep ve sipariş gelmeye başlayınca seri üretime geçen Tezcan ailesinin turşuları, zamanla evin bütün odalarını doldurmaya başladı. Siparişleri yetiştirmek için gece gündüz çalışan çift sonunda mekân açmaya karar verir ve açtığı mekânda günlük midye ile turşu satışına başlar.

“AKLINIZA GELEBİLECEK HER ŞEYİN TURŞUSUNU KURUYORUZ”

Ninesinin tarifleriyle mevsimin her döneminde meyve ve sebze çeşitliliğine göre turşular yaptıklarını dile getiren Rabia Tezcan yaptığı açıklamada; “Doğal beslenmeyi seven bir aileyiz. Evde kendi turşularımızı kendimiz eşimle birlikte yapıyorduk. Tadına bakan dostlarımızda birer ikişer kavanoz turşu isteyince seri üretim yapmaya başladık. Zaman içerisinde mutfaktan tutun da oturduğumuz oda bile turşu kavanozlarıyla dolup taştı. Üzerine birde sos çeşitleri yapmaya başladık. Evden satışlarını gerçekleştirdiğimiz ürünlerimize talep artınca böyle bir mekân açmaya karar verdik. Fasulyeden, erikten, portakaldan, limondan tutun da sarımsak soğan turşusuna kadar yapıyoruz. Kısacası aklınıza gelebilecek bütün sebze ve meyvelerin turşusunu yapıyoruz. El yapımı soslarımız da turşularımız kadar rağbet görüyor. Bunların yanında günlük taze midye satışımız, turşu suyu satışımız ve yine kendi üretimimiz olan saf zeytinyağı satışlarımız mevcuttur. Tadını merak edenler gelip tadına bakabilirler. Turşularımıza olan talebin en büyük sebeplerinden biri tamamen doğal olması ve doğal sirke ile yapılması. Hem antioksidan hem prebiyotik turşular, bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve boğaz enfeksiyonların da ciddi faydaları var” ifadelerine yer verdi.

FATMA YAZICI