Bugun...


Yasemin EVREN

facebook-paylas
HAZİN BİR VEDA ÖYKÜSÜ
Tarih: 02-04-2021 21:07:00 Güncelleme: 05-04-2021 23:10:00


HAZİN BİR VEDA ÖYKÜSÜ

"Çok gülen insanların derdi çok olur" derdi babaannem. Kaynanamın da buna benzer bir sözü çınladı bugün kulaklarımda. "Her evde bir tencere kaynar kızım ama, içinde et mi kaynar, dert mi kaynar, bilinmez"
Büyükleri dinle dinle, yaşantılarla özdeşleştir hemen sözlerini. Çünkü bu kıssalar hep yaşanılan olayların sonunda söylenmiş.
İkinci çocuğumun bakıcısı yaşlı bir nine. Perde önündeki simadır sadece, asıl emeği geçen ablamız, bu ninenin gelini.
Öyle bir yerdi ki o zamanlar Afyon'un köyleri, genç hanımlar başka evlerde çalışamazlardı. Ayıptı. " Lâf olur hocanım, elin akından çok garası vaa" derlerdi hemen.
O kadar dil döktüm oysa. "Bakın ben de yirmisekiz yaşındayım. Ama evimin dışında çalışıyorum. Hem de bir yığın erkeğin içinde. Ne olur ki? Ekmek parası değil midir sonuçta? Sizin de ihtiyacınız yok mu paraya? Ne güzel işte, siz bana yardımcı olun, ben sizin çocuklarınızı eğiteyim. Bir tür karşılıklı alış-veriş kabul edin" dedim her gittiğim kapıda.
Aslında çok ihtiyaçları var. Aslında eşimi de beni de çok severler. Yardımcı olmak da istiyorlar. Bütün korkuları " el bize ne der?" Birkaç yaşlı bakıcı var ilçe merkezinde memurların çocuğuna bakan. Ama hiç orta yaşlı hanım yok memurun evine giden.

Çaresizlikten çocuğunu bakıcının evine bırakan memur arkadaşlar da var, var olmasına da hiç rahat değil içleri. Evlerin durumu biliniyor az- çok. Yetersiz ışık, odun veya kömür sobasıyla ısınan rutubetli evler.

O yörenin insanı iklimine alışık. Kat kat kadifeler ve yün giysilerle lahana gibi her biri. Kolay kolay üşümüyorlar. Memur çocukları öyle mi ya? Hassas, narin, çabuk hastalanan zayıf bünyeli çocuklar. O kadar dikkat etmemize rağmen iki oğlum da bronşit oldu bebekken. Ateşleri yükselir, sürekli ağlarlar. Gece hiç uyumadan mesaiye gittiğimiz çok olmuştur eşimle.
Özellikle gecenin bir yarısı hastalandıysa çocuk bittin kardeşim. Afyon uzak, otuz kilometre. Özel aracımız yok. Afyon'da kaldığımız yıllar boyu hiç olmadı da. Olsa bile hava koşulları berbat. Kışın dışarıda kırk santim kar. Gece buz tutar yollar. Kar dona çeker gecenin ayazında. Zaten kolay kolay araç işlemez lastiklere zincir takmadan. Vah ki vah hallerimiz.
İşte bu koşullarda komşu nineyi razı ettik, çocuk uyanıncaya dek başında beklemeye. Sonra gelini gelip, çocuğu evine götürüyor, ben okuldan gelirken alıyordum. Yoktu başka çaremiz. Razıydık bu duruma. Üstelik zamanla bakıcı teyzemiz 'komşu anne' bile oldu. Baktığı çocuğun düğününe Afyon'dan İzmir'e gelmek bile nasip oldu çok şükür.

Bakıcı ninemiz oldukça yaşlıydı. Ve hayat vurgunu bir kadındı. Hafif bunama belirtileri vardı. Söylediklerini unutur sürekli anlatırdı. Her seferinde ilk kez dinliyormuşum gibi yapardım üzülmesin diye.
" Yimibeş yaşımda dul galmışıyın. Üç dene çocuğunan. Ķövlük yerle bizim burlaa.( İlçe demezdi hiç). Gencin, gözelin o vakıtlaa. Cama biri daş atsa aklım gidiyo. Çocuklaam ufak. Böyüğü altı yaşında, biri dördünde biri de gucağımda sekiz aylık. Tarlaya tapana gidemeyon. Çalışameyon. Ardımda adamla vaa bii sürü. Allah ırazı ossun gomşumuz Ellez ağa gol ganat gerdi bize. Garısı Fatma abanın da hakkını ödeyemen...(...).. Yonan Afıyon'a geldiğinde ben beş yaşındayımışın. Sen Yonan'ın Afıyon'a geldiğini bilimin Yasemin hoca?"
Hesabı siz yapın. Komşu nine beş yaşındayken ben kaç yaşında olmalıyım Yonan'ın Afyon'a geldiğini bilmek için?
Gayet ciddî cevaplardım, yoksa gücenirdi. "Bilmez miyim ninem? Atatürk'ümüz kurtardı bizi Yunan'dan"...Saka değil, gerçekten çok güzelmiş gençliğinde bakıcı nine. Sapsarı bir ten, ağarsa bile arada kalmış tek tük telden ķınalı olduğü anlaşılan beline kadar saçlar. Uzunca boylu, balık etli genç bir hanım. Genci yaşlısi eriyormuş onun için. Hatta evli beyler bile.
Komşu ninenin ölumünden dört- beş yıl sonra taşındık Aydının, İzmir-Aydın asfaltı üzerindeki şirin ilçesi Germencik'e. Hem E-25 otoyolu hem de İzmir-afyon tren yolu ilçe merkezinden geçerdi, yan yanaydılar iki sevgili gibi.

Şubat ayında taşındık, temmuz sonunda ev telefonum çaldı uzun uzun. Ellerim bulaşıktaydı, durulayıp koştum telefona. Komşu annenin kocası, abimiz..Rutin hal hatır sorma...Ama kötü bir haber gelecek, biliyorum. Dayanamadım. " abi, yaz ayları sizin oralarda işin kaynadığı zamanlar. Sen lâf olsun diye aramazsın, hayırdır?" dedim. " He işte annadın sen" dedi de pek bir şey anlamamıştım. Devam etti " ben acık hastayın gardaşım. Yiimibir gündür Afıyon'da yatıyodum. Tohdur izine çıkdı deye beni çıkarıveedilee. Oraya gelsek sen beni İzmir'e bi tohdura bakıtır mısın?"
İçimde bir yerler titriyor, gözyaşlarımı tutamıyordum. Ağladığımı anlamasın diye sesimi düzelterek konuşuyordum. " Elbette götürürum abiciğim. Siz gelin hele" dedim.
Demez olaydım. Ben ne bilirim o kadar ağır olduğunu hastalığının. Öyle sanıyorum ki  'evinde ölsün' diye taburcu ettiler hastaneden. Temmuzun 25'i. Aydın'da çöl sıcağı var, dağlam insan zor dayanıyor.
Karı koca binmişler kara trene ucuz olur diye. Ondört saat sonra Germencik İstasyon'una inmişler. Cep telefonu falan yok. Ne zaman geleceklerini bilmiyorum. İstasyon görevlisine ev telefonumu vermişler çok şükür. Aradı. Hemen koştum, bir taksi tutup getirdim eve. Zaten hasta adam. Yol mahvetmiş ikisini de.

Komşu annenin hiç okuması yazması yok. İlk kez il dışına çıkıyor. Nasıl korkmuş 'kayboluruz' diye, anlatamam. "Korkulacak ne var abla?" dedim. " Gız gızım, pangadan para çekivedi oğlan. Keseye guydum, boynuma asdım. Aben uyudu geldi yollaada. Ben gözümü gırpmadım pareyi çaldırıveriz deye" dedi, içim bir hoş oldu çaresizliklerine.
Rahatlatmaya çalıştık ailece. Cumartesi günü geldiler. Ertesi gün pazar. Bir yere gidemeyiz. Planı pazartesiye yaptık. Onlar gelmeden eşim de ben de akrabalara, dostlara telefon edip borkaç doktor önerisi almıştık.

Abimize "Seni İzmir'e üniversiteye götüreceğiz, en iyi doktorlar tedavi edecek" dedik, umutlandı garibim. O gün yedik, içtik, gece yattık, sabah saat altı gibi yatak odasının camından duyduğum seslerle uyandım. Mutfak balkonuna karı koca oturmuş, bekleşiyor bizim konuklar. Kalkıp gittim yanlarına. Neden erken kalktıklarını sordum. Gece hiç uyumamışlar. Abi sancıdan duramıyor. Bet beniz gitmiş. Hemen eşimi uyandırdım. Bir taksi çağirıp acile götürdük. Nöbetçi doktor yeni yatmış, kaza yapan birini getirmişler geç vakit. Uyandırdılar, geldi orta yaşlı bir bey. Ağrı kesici yapayım diye şırıngayla ilacı vermesiyle, ilacın geri fışkırması bir oldu. Doktor, "vücut aşırı su toplamış, tedaviyi kabul etmiyor. Zaman geçirmeden İzmir'e götürün" dedi. A be doktorcuğum, bir ambulans versene, o halde adam, yolcu otobüsüyle gider mi? Biz de şaşkın şaşkın eve geldik. Güya eşyalarını da alacağız ki hastaneye yatırırlarsa lâzım olurmuş..

Asfalt bir alt sokakta. Çıktık evden, girdik adamın koluna, yolcu otobüsü beklemeye gidiyoruz...Gidemedik...Abi elli metre gitmeden yere yığıldı. Konu komşu yetişti. Başından sular döktüler, o arada ortaokul birinci sınıfa giden oğlum koşmuş, bir taksi çağırmış. Aldık, Aydın Devlet Hastanesi aciline getirdik. Hemen yoğun bakıma aldılar. Doktor bana" ölüyor, yakınlarını çağırın" dedi.
Komşu anne kendini yerden yere atıyor, bağırıyor, saçını başını yoluyor, eşim onu zaptetmeye çalışıyor, ben telefonla evimin altındaki eczaneyi arıyorum. Eczacı sagolsun hepsini organize ediyor, ilçe belediyesinden ücretsiz bir minibüs görevlendiriyor başkan. Hızla ve telâşla gelirken Atça'da minibüs kaza yapıyor. "Çoktan gelmeleri gerekirdi" diye eşimle kendi aramızda konuşurken, Atça beldiyesi'nin ambulânsı yanaşıyor acilin kapısına. "Eyvah bir kaza var galiba" diyorduk ki birer birer bizimkiler indi ambulânstan. Hepimiz şoktayız. Ben çabuk toparladım, koştum hemen. Babalarının durumunu öğrenmeden onları muayeneye aldılar. Bereket hafif atlatmışlar. Tedavileri ayakta yapıldı.
Ben onlarla ilgilenirken eşim kulağıma " abiyi kaybettik" dedi. Bekliyordum, şaşırmadım. Çok ağırdı durumu. Her neyse bir şekilde anlattık komşu teyzeye, çocuklarına. Aslında onlar da tahmin ediyorlardı öleceğini de bir umut işte..Doktor, morktan çıktığı gün defnedilmeli" dedi

Şimdi gerçek hayata dönme, bir hareket planı yapma zamanı. Eve, oğluma telefon ettim." Anneciğim, biliyorsun, apar topar çıkmak zorunda kaldık. Ve amcanızı kaybettik. Çocuklarının durumu da cok iyi değil, cenazeyle birlikte bizim de Afyon'a gitmemiz gerekiyor. Yalnız bir gece kalabilir misiniz?" dedim. Oğlum kalabileceklerini söyleyince, ondan üst kata çikmasını, minibüs şoförü abiyi telefona çağırmasını söyledim.
Şoför komşum uçarak geldi morgun önüne sağolsun. Biz o arada yıkama ve tabuta koyma işlemlerini yaptık. O arada da bir sorun yaşadık. Rahmetli abimiz normalde aşırı kiloluydu zaten, bir de vücut su toplayınca neredeyse iki misli olmuş. Normal tabuta sığmadı. Cenaze müdürlüğunden battal boy tabut kiralanacakmış. Kapora bırakıp tabutu temin etme işi eşimindi.
Bütün işlemler tamam, hastaneden akrabalarını arayıp cenaze getirdiğimizi, mezar işini halletmelerini, sabah namazından sonra gömüleceğini falan..falan söyledim. Serin havada gidelim dedi şoför komşum. Gece çıktık yola.

"Acıyan yerin başka, acıkan yerin başkadır" denir ya hani. Hepimiz acıkmıştık, yorulmuştuk, tuvalet ihtiyaçlarımız da vardı. Kula'da bir dinlenme tesisinde mola verip karınlarımızı doyurduk. Tekrar koyulduk yola..
Komşu annenin evine vardığimızda gece saat 03.00 sularıydı yanılmıyorsam. Tüm akrabaları almış haberi, ev insanla dolu. Yolumuzu gözleyen delikanlının haberiyle hepsi sokağa döküldü. Feryat, figan.. Seslerden inliyor sokak. Bir süre sonra ben hepsine eve girmelerini söyledim. Ağıtlar evde devam etti. Bu arada eşim,bir ahbabımızdan şoförle ilgilenmesini, birkaç saat uyutmasını rica etti. Geri dönecektik. Dinlenmesi gerekiyordu.
Biz son görevimizi yapmıştık abimize. Vicdanlarımiz rahattı. Aklım evde yalnız bıraktığım iki çocuğumdaydı. Sanki bizim babamız ölmüş gibi herkes bana ve eşime başsağlığı diliyordu. Taziye selinden zor zahmet kurtulup komşu anne ve çocuklarıyla vedalaştık. Bende kalan parasını komşu anneye teslim ettim. "Sen bilirsin" diye tüm parasını kesesiyle bana vermişti. Kalabalığa el sallayıp buruk bir şekilde ayrıldık. Sanki bir yakınimı kaybetmiştim. Koşuşturmaktan acımı yaşayamamıştım. Dönüş yolu boyunca ağladım. Gözyaşlarımı silerken kulağımda akrabalarının sözleri yankılanıyordu. "Rahmetli öleceğini biliyordu. Sizi çok severdi. Çok özlemişti. O sizi son kez görmeye geldi sizin yanınıza... Ölmeye geldi.. Son lokması sizin sofranızdan nasip oldu..Oraya ölmeye geldi..
Komşu abiden dokuz sene sonra da eşimi kaybettim. Gerçek dünyada buluşmuşlardır belki de, kim bilir? Allah her ikisinden de rahmetini esirgemez; ruhları şâd, mekânları cennet olur inşallah. 

OLAY AYDIN
 
 


Bu yazı 5883 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
28121 Okunma
25165 Okunma
22718 Okunma
14053 Okunma
12571 Okunma
6589 Okunma
5703 Okunma
5621 Okunma
4825 Okunma
4625 Okunma
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Alanyaspor 14 8 3 3 23 9 27 +14
2 Galatasaray 13 8 3 2 23 10 26 +13
3 Fenerbahçe 14 8 4 2 27 20 26 +7
4 Gaziantep FK 13 6 1 6 24 15 24 +9
5 Beşiktaş 12 7 4 1 25 19 22 +6
6 Hatayspor 13 6 4 3 14 16 21 -2
7 Fatih Karagümrük 13 5 3 5 22 16 20 +6
8 Yeni Malatyaspor 13 5 3 5 17 14 20 +3
9 Trabzonspor 14 5 4 5 16 17 20 -1
10 Göztepe 14 4 4 6 20 17 18 +3
11 Kasımpaşa 14 5 6 3 16 21 18 -5
12 Antalyaspor 13 4 4 5 14 16 17 -2
13 Konyaspor 12 4 5 3 15 12 15 +3
14 Başakşehir FK 13 4 6 3 19 22 15 -3
15 Çaykur Rizespor 12 4 5 3 17 20 15 -3
16 Sivasspor 12 3 4 5 10 12 14 -2
17 Gençlerbirliği 12 3 6 3 10 18 12 -8
18 Denizlispor 13 3 7 3 13 22 12 -9
19 Kayserispor 12 2 6 4 6 14 10 -8
20 MKE Ankaragücü 12 2 7 3 14 20 9 -6
21 BB Erzurumspor 14 2 9 3 12 27 9 -15
Takım O G M B A Y P AV
1 Giresunspor 15 8 2 5 21 13 29 +8
2 Ankara Keçiörengücü 15 8 4 3 22 12 27 +10
3 Samsunspor 15 7 2 6 20 14 27 +6
4 Tuzlaspor 14 8 3 3 23 19 27 +4
5 Altınordu 15 8 4 3 21 18 27 +3
6 Altay 14 8 4 2 26 13 26 +13
7 Adana Demirspor 14 7 3 4 25 13 25 +12
8 İstanbulspor 13 6 3 4 22 15 22 +7
9 Bursaspor 15 6 6 3 28 26 21 +2
10 Bandırmaspor 15 5 7 3 18 18 18 0
11 Menemenspor 15 4 5 6 19 22 18 -3
12 Ümraniyespor 15 4 6 5 15 22 17 -7
13 Balıkesirspor 14 4 7 3 16 22 15 -6
14 Boluspor 14 3 7 4 13 16 13 -3
15 Akhisarspor 14 3 7 4 12 21 13 -9
16 Adanaspor 12 3 6 3 16 18 12 -2
17 Ankaraspor 14 2 9 3 8 22 9 -14
18 Eskişehirspor 15 0 9 6 9 30 3 -21
Takım O G M B A Y P AV
1 Eyüpspor 15 11 2 2 37 14 35 +23
2 Van Spor 16 10 2 4 27 13 34 +14
3 Turgutluspor 16 10 6 0 18 24 30 -6
4 Kırşehir Belediyespor 16 8 3 5 22 13 29 +9
5 Sakaryaspor 14 8 2 4 24 13 28 +11
6 Kırklarelispor 15 6 2 7 18 7 25 +11
7 Serik Belediyespor 15 6 3 6 23 16 24 +7
8 Pazarspor 14 7 5 2 25 22 23 +3
9 Tarsus İdman Yurdu 14 6 4 4 25 17 22 +8
10 Sivas Belediyespor 16 5 4 7 29 22 22 +7
11 Bodrumspor 16 6 6 4 32 26 22 +6
12 Karacabey Belediyespor 16 6 6 4 19 16 22 +3
13 Etimesgut Belediyespor 16 5 6 5 15 17 20 -2
14 1922 Konyaspor 16 5 8 3 20 17 18 +3
15 Elazığspor 16 5 9 2 21 31 14 -10
16 Pendikspor 15 4 10 1 22 22 13 0
17 Kastamonuspor 14 3 7 4 14 23 13 -9
18 Mamak FK 15 3 9 3 13 37 12 -24
19 Bayburt Özel İdare Spor 13 3 9 1 9 23 10 -14
20 Kardemir Karabükspor 16 0 14 2 4 44 1 -40
Takım O G M B A Y P AV
1 Diyarbekirspor 14 10 1 3 19 7 33 +12
2 1928 Bucaspor 14 10 2 2 29 10 32 +19
3 Yeşilyurt Belediyespor 14 7 5 2 21 11 23 +10
4 Ofspor 13 6 3 4 21 16 22 +5
5 Belediye Derincespor 14 5 3 6 17 11 21 +6
6 Edirnespor 14 6 5 3 20 19 21 +1
7 Fatsa Belediyespor 14 6 5 3 14 15 21 -1
8 Arnavutköy Belediye 12 5 4 3 12 11 18 +1
9 1877 Alemdağspor 14 5 6 3 20 25 18 -5
10 Çankaya FK 13 5 7 1 12 17 16 -5
11 Artvin Hopaspor 14 5 8 1 20 31 16 -11
12 Nevşehir Belediyespor 14 4 7 3 13 15 15 -2
13 Kızılcabölükspor 14 3 6 5 16 21 14 -5
14 Payasspor 14 3 7 4 16 20 13 -4
15 Antalya Kemerspor 14 2 7 5 14 24 11 -10
16 Manisaspor 14 1 7 6 10 21 9 -11
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 24/12/2020 Kayserispor vs Konyaspor
 24/12/2020 Sivasspor vs Gençlerbirliği
 24/12/2020 Çaykur Rizespor vs Antalyaspor
 24/12/2020 MKE Ankaragücü vs Beşiktaş
 26/12/2020 Göztepe vs Fatih Karagümrük
 26/12/2020 Trabzonspor vs Galatasaray
 27/12/2020 Gaziantep FK vs Alanyaspor
 27/12/2020 Denizlispor vs MKE Ankaragücü
 27/12/2020 Yeni Malatyaspor vs BB Erzurumspor
 27/12/2020 Başakşehir FK vs Kasımpaşa
 28/12/2020 Gençlerbirliği - Kayserispor Kayserispor ligdeki son 8 maçında hiç kazanamadı  Gençlerbirliği yenilmez
 28/12/2020 Beşiktaş - Sivasspor Sivasspor ligde deplasmandaki son 6 maçında hiç kaybetmedi  Sivasspor yenilmez
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 25/12/2020 Altay vs Ümraniyespor
 26/12/2020 Boluspor vs İstanbulspor
 26/12/2020 Tuzlaspor vs Altınordu
 26/12/2020 Balıkesirspor vs Adana Demirspor
 27/12/2020 Menemenspor vs Ankara Keçiörengücü
 27/12/2020 Adanaspor vs Bandırmaspor
 27/12/2020 Akhisarspor vs Giresunspor
 27/12/2020 Ankaraspor vs Samsunspor
 28/12/2020 Bursaspor vs Eskişehirspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 26/12/2020 Bodrumspor vs Serik Belediyespor
 26/12/2020 Karacabey Belediyespor vs Kardemir Karabükspor
 26/12/2020 Kırklarelispor vs 1922 Konyaspor
 26/12/2020 Kırşehir Belediyespor vs Bayburt Özel İdare Spor
 26/12/2020 Mamak FK vs Elazığspor
 26/12/2020 Pazarspor vs Etimesgut Belediyespor
 26/12/2020 Pendikspor vs Sivas Belediyespor
 26/12/2020 Sakaryaspor vs Turgutluspor
 26/12/2020 Tarsus İdman Yurdu vs Eyüpspor
 26/12/2020 Van Spor vs Kastamonuspor
 30/12/2020 Kardemir Karabükspor - Bodrumspor Kardemir Karabükspor ligdeki son 16 maçında hiç kazanamadı  Bodrumspor yenilmez
 30/12/2020 Serik Belediyespor - Kırşehir Belediyespor Kırşehir Belediyespor ligdeki son 7 maçında hiç kaybetmedi  Kırşehir Belediyespor yenilmez
 30/12/2020 Bayburt Özel İdare Spor - Mamak FK Mamak FK ligdeki son 7 maçında hiç kazanamadı  Bayburt Özel İdare Spor yenilmez
 30/12/2020 Eyüpspor - Kırklarelispor Eyüpspor ligde evindeki son 6 maçını kazandı  Eyüpspor kazanır
 30/12/2020 1922 Konyaspor - Van Spor Van Spor ligdeki son 8 maçında hiç kaybetmedi  Van Spor yenilmez
 30/12/2020 Etimesgut Belediyespor - Sakaryaspor Sakaryaspor ligdeki son 5 maçını kazandı  Sakaryaspor kazanır
 30/12/2020 Bayburt Özel İdare Spor - Mamak FK Bayburt Özel İdare Spor ligdeki son 8 maçında hiç kazanamadı  Mamak FK yenilmez
 30/12/2020 Eyüpspor - Kırklarelispor Kırklarelispor ligdeki son 7 maçında hiç kaybetmedi  Kırklarelispor yenilmez
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 29/12/2020 Arnavutköy Belediye vs Çankaya FK
 02/01/2021 Arnavutköy Belediye vs Ofspor
 24/01/2021 Antalya Kemerspor vs 1877 Alemdağspor
 24/01/2021 Belediye Derincespor vs Arnavutköy Belediye
 24/01/2021 Çankaya FK vs Kızılcabölükspor
 24/01/2021 Diyarbekirspor vs Manisaspor
 24/01/2021 Edirnespor vs Artvin Hopaspor
 24/01/2021 Fatsa Belediyespor vs Nevşehir Belediyespor
HABER ARA
YUKARI