Bugun...


Buket Değer SARAN

facebook-paylas
BARIŞ PINARI HAREKATI’NIN ANIMSATTIKLARI
Tarih: 13-10-2019 21:14:00 Güncelleme: 16-10-2019 20:52:00


BARIŞ PINARI HAREKATI’NIN ANIMSATTIKLARI

Arap Birliğini oluşturan Müslüman ülkelerin “Barış Pınarı Harekatı” için ülkemizi kınamaları, bana dedelerimin 1. Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı anılarını anımsattı.


Anlatmaya başlamadan önce ebedi Başkomutanı Mustafa Kemal Atatürk olan ordumuza muzafferiyet diliyorum. Askerlerimiz zaferle ve sağ salim geri dönsünler inşallah.


İki dedem de hem 1. Dünya Savaşında, hem Kurtuluş Savaşında yıllarca savaşmışlar, bununla gurur duyuyorum. Fakat milletimizin hepsi bu gururu hak ediyor. Şehitsiz, gazisiz, bir veya birkaç kişisi savaşmamış bir tek aile dahi yok Anadolu’da. Fiilen eline silah almamış olsa bile, geri hizmetlerde bulunmuş, silah taşımış, haber taşımış, istihbarat yapmış, nice kadınımız, erkeğimiz var.


Annemin babası Turan Mehmet, Maraş Elbistanlı. Daha on sekiz yaşında askerlik çağı gelince orduya alınmış, 1. Dünya Savaşı sırasında Yemen’den Suriye’ye kadar çarpışmış. Suriye’de İngilizlere esir düşmüş. Deniz kıyısındaki esir kampında uzun süre çok kötü koşullar altında kaldıktan sonra bir gece bir arkadaşı ile birlikte kaçmışlar. Kuzeye, Anadolu’ya gelmeye çalışıyorlar ama önlerinde uzun bir çöl ve onları bekleyen, buldukları her Türk’ü katleden
Bedevi Araplar var. Sadece eşkıyalar değil, sıradan Araplar da aynı şeyi yapıyor. Ellerine geçen Türk askerlerini öldürüp karınlarını yarıyor ve altın var mı diye arıyorlar.


Dedemle arkadaşının bir altını var. O altın çok önemli, yerleşim yerine ulaşınca kendilerine üst baş almak, karınlarını doyurmak için ihtiyaçları var. Çünkü üstte başta bir şey yok, neredeyse tamamen çıplaklar, bu yüzden yutuyorlar, ertesi gün dışkı ile dışarı çıkınca kumda temizleyip tekrar yutuyorlar. Arapların eline düşmemek için gündüz çöldeki çalıların arkasına saklanıyor, geceleri ilerleyip sadece keçi boynuzu yiyerek günlerce yol alıyorlar.


Araplar Türk askeri içmesin diye su kuyularının çoğunu zehirlemiş. Kızgın çöl güneşi altında, silahsız, aç susuz, ölüm korkusu ile günlerce yol aldıklarını anlatmıştı rahmetli dedeciğim. Günler sonra nihayet bir Türk birliği ile karşılaşıyorlar, komutanın karşısına çıkarılıyorlar. Komutan üstlerine yeni üniforma verip karınlarını doyuruyor, kendi birliklerinin yerini söyleyip gönderiyor. Yine zorlu geçen günlerden sonra birliklerine ulaşıyorlar.


Düşünebiliyor musunuz, onca çileye rağmen askerden kaçayım, saklanayım, köyüme gideyim demiyor, yine savaşmaya, vatanı kurtarmaya, şehit ya da gazi olmaya koşuyorlar. Bu ülke böyle fedakar neferlerimiz, komutanlarımız sayesinde kurtuldu.


Büyük Taarruza katılıyor, İzmir’e giren ilk birliklerde yer alıyor. Barıştan sonra terhis olup köyüne gidiyor. Fakat Ege’yi, Aydın’ı gören bir daha unutabilir mi, bir süre sonra geri dönüyor tabii. Anneannemle evleniyorlar.


Dedemi kaybettiğimizde ben henüz on yaşında bir çocuk olduğum için anlattıklarının bu kadarını hatırlıyorum. Hem eski yazı, hem yeni yazıyı okur yazar, matematik hesaplarını eski yazı ile yapar, halim selim bir insandı. Tek evladı olan annemin çocuklarını, bizleri öpmeye bile kıyamadığını, koklayarak sevdiğini anımsarım.


Diğer dedem Hüseyin ise Antalya; Korkuteli’nin Manay köyünden. Manay, Yörük köyü, sonradan ismi Söğüt olmuş. Dört yıl önce hayatımda ilk kez gittim, babamın doğduğu evi yıkıntı halinde de olsa gördüm. Babam 1925’de doğduğuna göre yüz yıldan eski olmalı. Çatısı çökmüş, babaannemin yufka yaptığı, yemek pişirdiği ocak yıkılmış. Haliyle, o ev 1925’den beri boş, bu kadar kalması bile mucize.


Hüseyin dedem de 1. Dünya savaşı ve Kurtuluş savaşında Yemen’den Galiçya’ya kadar tam dokuz yıl her cephede savaşmış. Yıllar sonra bir gün birliği köyünün yakınından geçerken bir gece firar etmiş, eşini, evini ailesini görmüş ve ertesi gün gidip teslim olmuş, savaşmaya devam etmiş.


Barıştan sonra köyüne dönmüş, 1924’de halam, 1925’de babam dünyaya gelmiş. Okuma yazma bilmeyen o köylü, babam altı aylık olunca “Biz bu köyde kalırsak oğlum okumaz, adam olmaz” diye düşünerek her şeyini bırakıp Aydın yöresine göç etmiş. Dedik ya, buraları gören bir daha bırakamıyor. Nazilli ve çevresinde yaşamışlar, tütün kırmışlar, Sümerbank basma fabrikasında çalışmışlar. Babam, Aydın Lisesinin orta kısmını bitirince İzmir’e taşınmışlar. Lisenin bahçesindeki okaliptüs ağaçlarını öğrenciyken kendilerinin diktiğini söylerdi.


Geçenlerde Aydın Lisesi Mezunlarının Pilav Gününde bahçede toplandığımız zaman gözlerim o ağaçları aradı.


Cumhuriyetin 50. Yılı kutlamaları geldiğinde devlet İstiklal Madalyalarını dağıtmaya başladı. Babam, hem Mehmet dedem, hem Hüseyin dedem için müracaat etti. Mehmet dedem için cevap geldi “Turan Mehmet mi, Duran Mehmet mi?” “Turan Mehmet” dedik, madalyası gönderildi, gururla taşıdık.


Fakat Hüseyin dedeme vermediler. Neden? Hani o bir gecelik firarı var ya, işte o nedenle. Dediğim gibi Yemen’den Galiçya’ya her cephede, hem 1. Dünya Savaşında, hem Kurtuluş Savaşında dokuz yıl savaşmış, sadece bir gece firar etmiş, ertesi gün de gidip teslim olmuş, işte bu olay Genel Kurmayın kayıtlarında olduğu için Hüseyin dedem madalya alamadı. Burada ifade etmeliyim ki; devlette evrak kaybolmaz. Varsa vardır, yoksa yoktur.


Cumhuriyetin ellinci yılında, eski yazı ile tutulan kayıtları dahi okudular, dedemin bir gecelik firarını buldular ve madalyasını vermediler.


Biz Aydınlılar, işgal görmüş kentin üçüncü kuşak insanlarıyız. Bu nedenle Cumhuriyet, bağımsızlık, Kurtuluş Savaşı bizler için çok farklı şeyler ifade ediyor.


Gerçek bir Aydınlı olan anneannem Emir Ayşe'yi anmadan geçemeyeceğim. Daha Osmanlı döneminde bugünkü ortaokula denk bir eğitim almış, akıllı, bilgili, aydın bir Türk kadını idi. Uzun boyu, sürmeli yeşil gözleri Arnavutluk göçmeni babasından geliyordu. Anlattığı işgal anılarını benden sonra hatırlayan kimse kalmayacağı için her fırsatta yazıyorum, anlatıyorum. İşgalden önce İstanbul'dan bir ikna heyeti gelmiş, başlarında bir şehzade. Halkı İstasyon Meydanında toplamışlar; Yunan gelecek, direnmeyin diyorlar. Anneannem mahfelin penceresinden izlerken yanlarındaki komutan (Belki de Albay Şefik) öfkeyle "Çekip
vuracaksın şimdi şunu" diye söyleniyormuş. Nitekim Nazilli'de vurmuşlar şehzadeyi. Kısa bir süre sonra Yunan Aydın'ı işgal etmiş. "Efsun askerleri evleri basardı. Kapıları yumruklamaya başlayınca hemen merdiven dayar, yandaki eve geçerdik" diye anlatırdı rahmetli.

 

Evleri Yağcılar içine yakın, Hükumet Bulvarından yukarı çıkarken sağa dönen sokaklardan birinde. Necip Abisi evlenip askere gitmiş. Severek evlendiği genç gelin çeyizinde getirdiği yatağı yorganı, aklınca Yunan evleri yakarsa kurtarmak için avludaki asma çardağın gölgesine yığmış, üstlerini çarşafla örtmüş. Bir ara hafifçe esen rüzgar çarşafı düşürünce dışarı çıkmış ve Ramazan Paşa Camiinin minaresindeki efsun askeri sırf keyif için ateş edip sırtından vurmuş. Oracıkta can veren Ayşe gelinin sırmalı cepkeni, beyaz mintanı kan içinde kalmış.


İşgalin ne olduğunu anlatabiliyor mu bu olay? İşgalci için o yerin insanının hiç değeri yok. İstediği gibi vuruyor, öldürüyor, dövüyor, kim hesap soracak.


2000 yılı yazında Yunanistan’a gittiğimizde Atina Sintagma Meydanındaki Parlamento binası önünde nöbet bekleyen efsun askerlerini gören tur arkadaşlarımız fotoğraf çekmek için adeta yarış ederken benim aklıma bu olay ve anneannemin diğer anlattıkları geliyordu.

 

Gelinin şehit edilmesinden sonra göç etmeye karar vermişler. Bir yağ tenekesine koyduğu altınlarını, parasını bahçenin uzak bir köşesindeki incir ağacının dibine gömüp güneye doğru yola çıkmış, Menderes nehrini geçmiş, Çine'ye ulaşmışlar. Bugün yarım saat olan o yol o zamanlar, kalabalık bir konvoyla günlerce çok zor koşullarda sürmüş. Yolda hendeğe atılmış ağlayan bir bebek bulup almışlar. Bir kadının doğumuna yardım etmiş. Hatta doğum zor
olunca bebeği kulağından çekip çıkardığını söylemişti. Yıllar sonra anneanneme bir delikanlı getirmişler ve “Bak senin doğumunu yaptırdığın bebek bu” diye tanıtmışlar. “Kulağı eğriydi” demişti.


Çine İtalyan işgalindeymiş, battaniye, yiyecek verirlerdi derdi. Yaman kadındı anneannem. Varlıklı bir ailenin kızı olduğu halde işgal uzayıp Çine’de parasız
kalınca; takunya yapıp satarak geçimini sağladığını övünerek anlatırdı. 7 Eylül 1922'de Aydın kurtulunca geri dönmüşler. İlk iş olarak altınlarını gömdüğü ağacın altını kazmış, tenekeye bir türlü ulaşamıyor. Yunan bulup aldı galiba diye korkmaya başladığı sırada "tınnn" diye bir ses duydum, “Oh!” dedim derdi. Nasıl mutlu ettiyse kendisini, her anlatışında o “Tınn” sesini mutlaka vurgulardı.


Dikiş makinasını bulamadığına üzüldüğünü ama canlarını kurtardıklarına şükrettiklerini söylerdi. O evde oturan yeğenleri seksenli yıllarda müteahhite verince evin enkazı altından bir dikiş makinası çıktığını söylediler.


Evet, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız yaklaşıyor. En büyük bayramımızı coşkuyla, tüm evlere al bayrağımızı asarak kutlayalım. Bu vesile ile Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, tüm şehit ve gazilerimizi, ebediyete göçmüş büyüklerimizi saygı ve sevgiyle anıyorum. Hepsinin mekanı cennet olsun.
Buket SARANBu yazı 92602 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
28120 Okunma
25165 Okunma
22718 Okunma
14053 Okunma
12571 Okunma
6587 Okunma
5703 Okunma
5621 Okunma
4825 Okunma
4625 Okunma
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Alanyaspor 14 8 3 3 23 9 27 +14
2 Galatasaray 13 8 3 2 23 10 26 +13
3 Fenerbahçe 14 8 4 2 27 20 26 +7
4 Gaziantep FK 13 6 1 6 24 15 24 +9
5 Beşiktaş 12 7 4 1 25 19 22 +6
6 Hatayspor 13 6 4 3 14 16 21 -2
7 Fatih Karagümrük 13 5 3 5 22 16 20 +6
8 Yeni Malatyaspor 13 5 3 5 17 14 20 +3
9 Trabzonspor 14 5 4 5 16 17 20 -1
10 Göztepe 14 4 4 6 20 17 18 +3
11 Kasımpaşa 14 5 6 3 16 21 18 -5
12 Antalyaspor 13 4 4 5 14 16 17 -2
13 Konyaspor 12 4 5 3 15 12 15 +3
14 Başakşehir FK 13 4 6 3 19 22 15 -3
15 Çaykur Rizespor 12 4 5 3 17 20 15 -3
16 Sivasspor 12 3 4 5 10 12 14 -2
17 Gençlerbirliği 12 3 6 3 10 18 12 -8
18 Denizlispor 13 3 7 3 13 22 12 -9
19 Kayserispor 12 2 6 4 6 14 10 -8
20 MKE Ankaragücü 12 2 7 3 14 20 9 -6
21 BB Erzurumspor 14 2 9 3 12 27 9 -15
Takım O G M B A Y P AV
1 Giresunspor 15 8 2 5 21 13 29 +8
2 Ankara Keçiörengücü 15 8 4 3 22 12 27 +10
3 Samsunspor 15 7 2 6 20 14 27 +6
4 Tuzlaspor 14 8 3 3 23 19 27 +4
5 Altınordu 15 8 4 3 21 18 27 +3
6 Altay 14 8 4 2 26 13 26 +13
7 Adana Demirspor 14 7 3 4 25 13 25 +12
8 İstanbulspor 13 6 3 4 22 15 22 +7
9 Bursaspor 15 6 6 3 28 26 21 +2
10 Bandırmaspor 15 5 7 3 18 18 18 0
11 Menemenspor 15 4 5 6 19 22 18 -3
12 Ümraniyespor 15 4 6 5 15 22 17 -7
13 Balıkesirspor 14 4 7 3 16 22 15 -6
14 Boluspor 14 3 7 4 13 16 13 -3
15 Akhisarspor 14 3 7 4 12 21 13 -9
16 Adanaspor 12 3 6 3 16 18 12 -2
17 Ankaraspor 14 2 9 3 8 22 9 -14
18 Eskişehirspor 15 0 9 6 9 30 3 -21
Takım O G M B A Y P AV
1 Eyüpspor 15 11 2 2 37 14 35 +23
2 Van Spor 16 10 2 4 27 13 34 +14
3 Turgutluspor 16 10 6 0 18 24 30 -6
4 Kırşehir Belediyespor 16 8 3 5 22 13 29 +9
5 Sakaryaspor 14 8 2 4 24 13 28 +11
6 Kırklarelispor 15 6 2 7 18 7 25 +11
7 Serik Belediyespor 15 6 3 6 23 16 24 +7
8 Pazarspor 14 7 5 2 25 22 23 +3
9 Tarsus İdman Yurdu 14 6 4 4 25 17 22 +8
10 Sivas Belediyespor 16 5 4 7 29 22 22 +7
11 Bodrumspor 16 6 6 4 32 26 22 +6
12 Karacabey Belediyespor 16 6 6 4 19 16 22 +3
13 Etimesgut Belediyespor 16 5 6 5 15 17 20 -2
14 1922 Konyaspor 16 5 8 3 20 17 18 +3
15 Elazığspor 16 5 9 2 21 31 14 -10
16 Pendikspor 15 4 10 1 22 22 13 0
17 Kastamonuspor 14 3 7 4 14 23 13 -9
18 Mamak FK 15 3 9 3 13 37 12 -24
19 Bayburt Özel İdare Spor 13 3 9 1 9 23 10 -14
20 Kardemir Karabükspor 16 0 14 2 4 44 1 -40
Takım O G M B A Y P AV
1 Diyarbekirspor 14 10 1 3 19 7 33 +12
2 1928 Bucaspor 14 10 2 2 29 10 32 +19
3 Yeşilyurt Belediyespor 14 7 5 2 21 11 23 +10
4 Ofspor 13 6 3 4 21 16 22 +5
5 Belediye Derincespor 14 5 3 6 17 11 21 +6
6 Edirnespor 14 6 5 3 20 19 21 +1
7 Fatsa Belediyespor 14 6 5 3 14 15 21 -1
8 Arnavutköy Belediye 12 5 4 3 12 11 18 +1
9 1877 Alemdağspor 14 5 6 3 20 25 18 -5
10 Çankaya FK 13 5 7 1 12 17 16 -5
11 Artvin Hopaspor 14 5 8 1 20 31 16 -11
12 Nevşehir Belediyespor 14 4 7 3 13 15 15 -2
13 Kızılcabölükspor 14 3 6 5 16 21 14 -5
14 Payasspor 14 3 7 4 16 20 13 -4
15 Antalya Kemerspor 14 2 7 5 14 24 11 -10
16 Manisaspor 14 1 7 6 10 21 9 -11
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 24/12/2020 Kayserispor vs Konyaspor
 24/12/2020 Sivasspor vs Gençlerbirliği
 24/12/2020 Çaykur Rizespor vs Antalyaspor
 24/12/2020 MKE Ankaragücü vs Beşiktaş
 26/12/2020 Göztepe vs Fatih Karagümrük
 26/12/2020 Trabzonspor vs Galatasaray
 27/12/2020 Gaziantep FK vs Alanyaspor
 27/12/2020 Denizlispor vs MKE Ankaragücü
 27/12/2020 Yeni Malatyaspor vs BB Erzurumspor
 27/12/2020 Başakşehir FK vs Kasımpaşa
 28/12/2020 Gençlerbirliği - Kayserispor Kayserispor ligdeki son 8 maçında hiç kazanamadı  Gençlerbirliği yenilmez
 28/12/2020 Beşiktaş - Sivasspor Sivasspor ligde deplasmandaki son 6 maçında hiç kaybetmedi  Sivasspor yenilmez
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 25/12/2020 Altay vs Ümraniyespor
 26/12/2020 Boluspor vs İstanbulspor
 26/12/2020 Tuzlaspor vs Altınordu
 26/12/2020 Balıkesirspor vs Adana Demirspor
 27/12/2020 Menemenspor vs Ankara Keçiörengücü
 27/12/2020 Adanaspor vs Bandırmaspor
 27/12/2020 Akhisarspor vs Giresunspor
 27/12/2020 Ankaraspor vs Samsunspor
 28/12/2020 Bursaspor vs Eskişehirspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 26/12/2020 Bodrumspor vs Serik Belediyespor
 26/12/2020 Karacabey Belediyespor vs Kardemir Karabükspor
 26/12/2020 Kırklarelispor vs 1922 Konyaspor
 26/12/2020 Kırşehir Belediyespor vs Bayburt Özel İdare Spor
 26/12/2020 Mamak FK vs Elazığspor
 26/12/2020 Pazarspor vs Etimesgut Belediyespor
 26/12/2020 Pendikspor vs Sivas Belediyespor
 26/12/2020 Sakaryaspor vs Turgutluspor
 26/12/2020 Tarsus İdman Yurdu vs Eyüpspor
 26/12/2020 Van Spor vs Kastamonuspor
 30/12/2020 Kardemir Karabükspor - Bodrumspor Kardemir Karabükspor ligdeki son 16 maçında hiç kazanamadı  Bodrumspor yenilmez
 30/12/2020 Serik Belediyespor - Kırşehir Belediyespor Kırşehir Belediyespor ligdeki son 7 maçında hiç kaybetmedi  Kırşehir Belediyespor yenilmez
 30/12/2020 Bayburt Özel İdare Spor - Mamak FK Mamak FK ligdeki son 7 maçında hiç kazanamadı  Bayburt Özel İdare Spor yenilmez
 30/12/2020 Eyüpspor - Kırklarelispor Eyüpspor ligde evindeki son 6 maçını kazandı  Eyüpspor kazanır
 30/12/2020 1922 Konyaspor - Van Spor Van Spor ligdeki son 8 maçında hiç kaybetmedi  Van Spor yenilmez
 30/12/2020 Etimesgut Belediyespor - Sakaryaspor Sakaryaspor ligdeki son 5 maçını kazandı  Sakaryaspor kazanır
 30/12/2020 Bayburt Özel İdare Spor - Mamak FK Bayburt Özel İdare Spor ligdeki son 8 maçında hiç kazanamadı  Mamak FK yenilmez
 30/12/2020 Eyüpspor - Kırklarelispor Kırklarelispor ligdeki son 7 maçında hiç kaybetmedi  Kırklarelispor yenilmez
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 29/12/2020 Arnavutköy Belediye vs Çankaya FK
 02/01/2021 Arnavutköy Belediye vs Ofspor
 24/01/2021 Antalya Kemerspor vs 1877 Alemdağspor
 24/01/2021 Belediye Derincespor vs Arnavutköy Belediye
 24/01/2021 Çankaya FK vs Kızılcabölükspor
 24/01/2021 Diyarbekirspor vs Manisaspor
 24/01/2021 Edirnespor vs Artvin Hopaspor
 24/01/2021 Fatsa Belediyespor vs Nevşehir Belediyespor
HABER ARA
YUKARI