Bugun...


AYDIN’DA BİR SOPRANO VAR
Tarih: 03-01-2022 10:34:59 Güncelleme: 03-01-2022 10:53:59 + -


Aydın’a ve Aydınlılara müzikalleri sevdiren Soprano Olcay Şahin, Olay Aydın VOICES Dergisine konuk oldu. Sıcak, samimi ve içten sohbetiyle müzik dolu hayatını ve sanatı konuştuk.

facebook-paylas
Tarih: 03-01-2022 10:34

AYDIN’DA BİR SOPRANO VAR

 

Almanya’nın Köln Şehrinde doğan Soprano Olcay Şahin,  ilk müzik çalışmalarına Ankara’da Çankaya İlkokulu’ndaki koroda başladı.

Müziğe olan yeteneği küçük yaşlarda fark edilen sanatçı, ortaokul yıllarında ilk opera izlediğinde gözleri dolu dolu olarak “sahnede olmalı ve şarkı söylemeliyim”  dedi.  Bu hayatında aldığı en doğru karardı. Çünkü o sahnede olmak için doğmuştu.

 

Müzik Dolu Hayata Atılan İlk Adımlar…

2001 yılında konservatuvardan; idealleri olan, pırıl pırıl bir soprano olarak hayata atılmaya hazır bir şekilde mezun oldu. Dinlenmek amaçlı geldiği Kuşadası’ndaki evinde kaldığı o yaz hayatının dönüm noktası oldu. Kuşadası’nın tarihi yapısı Öküz Mehmet Paşa Kervansarayında yapılan Türk gecelerine solist sanatçı olarak kabul edildi. Bu olay 16 yıl sürecek olan bir maceranın başlangıcı oldu. “Gurup Kervansaray” adıyla Dünyanın dört bir yanından gelen konuklara hem Türk müziğinden hem dünya müziklerinden örnekler sunarak, birçok farklı dilde eser seslendirerek il turizmine büyük katkı sağladı.    Kuşadası Belediyesi Oda Orkestrasıyla solist sanatçı olarak konserler verdi.

 

9. Cumhurbaşkanı Huzurunda bir Resital…

2006 yılında Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi temel atma töreninde, Türkiye’nin 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in huzurlarında bir resital verdi.  Aynı yıl üniversitenin Güzel Sanatlar Eğitimi Müzik Öğretmenliği bölümünde Öğretim Görevlisi olarak göreve başladı.  Ses eğitimi, ses kullanma teknikleri ve sahnede başarılı olmanın sırlarını öğreten soprano Olcay Şahin,   göreve geldiği andan itibaren hem üniversitedeki öğrencileriyle hem de bireysel olarak Aydın halkına klasik müzik,  opera, operet ve müzikal sanatını tanıtmak ve sevdirmek amaçlı sayısız konser, sahne gösterisi ve dekorlu kostümlü teatral oyunlar sundu. Carmen, Ali Baba ve kırk Haramiler, Müzikalden müzikale, İyi bir yurttaş aranıyor, Türk Aşk şiiri Antolojisi, Arşın Mal Alan, Lüküz Hayat bunlardan bazılarıdır.

 

Türk, Ukrayna ve Rusya’dan Oluşan Ekip Arkadaşları…   

Soprano Olcay Şahin çalışmalarına;  Piyanoda Janna Sarıtaş, Viyolada Luiza Mardukhanova   ile  kurdukları  Gurup Scala Nuova adıyla devam etti.  

-Janna Sarıtaş, Ukrayna Kıev Konservatuvarı piyano bölümü mezunu, 6 yaşında piyano çalmaya başlamış, oda müziği guruplarıyla konserler vermiş, Kiev filarmoni konserlerinde solo düo ve triolarla çalmıştır.  2015 yılında Türkiye’ye gelmiş ve turizm sektöründe çalışmış hala konserlerine devam etmektedir.

-Luiza Mardukhanova, Rusya Tataristan’da doğmuş, 10 yaşında keman çalmaya başlamış.  Kazan devlet konservatuvarında viyola eğitimini tamamlayarak Türkiye’ye gelmiş.  Kuşadası Belediyesi oda orkestrası ve kusav quıntet ile birçok konserler vererek il turizmine katkıda bulunmuştur.

Soprano Şahin; Pandemi döneminde alt yapı üzerine viola ve vocal performans sergileyerek çağın müzik tarzlarını yakalamak adına yeni bir Show hazırlamış AEGEAN GIRLS adıyla tanıtım ve reklam demoları çekmişlerdir.

 


FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SANAT Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
YUKARI