Bugun...


Çomakcı: Germencik’teki Köy Enstitüsü Yerleşkesi Ranta Peşkeş Çekilemez
Tarih: 18-09-2021 20:18:32 Güncelleme: 18-09-2021 20:18:32 + -


Aydın’ın Germencik ilçesinde sit alanında bulunan Ortaklar Köy Enstitüsü, Ortaklar İlköğretmen Okulu, Ortaklar Öğretmen Lisesi her yıl parça parça satışı gerçekleştiriliyor.

facebook-paylas
Tarih: 18-09-2021 20:18

Çomakcı: Germencik’teki Köy Enstitüsü Yerleşkesi Ranta Peşkeş Çekilemez

 Ranta peşkeş çekildiğini iddia eden Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği Aydın Şube Başkanı Remzi Çomakcı, alanda bulunan 10 bin ağacının kesileceğini söyledi.

Ortaklar Mahallesinde bulunan Köy Enstitüsü yerleşkesi 2019 yılından beri sit alanı olmasına rağmen Milli Eğitim Bakanlığı tarafından parçalar halinde satışı gerçekleştiriliyor. Sit alanı olmasına rağmen satışa göz yuman yetkililerin görevini yapmadığını belirten Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği Aydın Şube Başkanı Remzi Çomakcı,  “Ortaklar köy enstitüsü yerleşkesi ve tarım alanları

Ranta peşkeş çekilemez!” dedi.

 

 

Ege’nin ışık saçan eğitim kurumu olarak yüzlerce Cumhuriyet öğretmeni yetiştirerek, eğitim tarihinde onurla yer almış eğitim kurumuna sahip çıkılması gerektiğine dikkat çeken Çomakcı; “Ortaklar Köy Enstitüsünün temeli Ağustos 1944’de Kızılçullu Köy Enstitüsü öğrencileri tarafından atılmıştır. Kızılçullu Köy Enstitüsünden aktarılan Aydın, Muğla ve Denizlili öğrencilerle eğitim-öğretime başlayan enstitü,  1954 yılında İlköğretmen okuluna, 1975 yılında sırasıyla Öğretmen Lisesi, Anadolu Öğretmen Lisesine dönüştürülmüş ve Türkiye’de 299 Anadolu Öğretmen Lisesinin kapatılmasıyla geçmiş kültürel mirasından kopartılarak fen lisesine dönüştürülmüştür. Ortaklar Köy Enstitüsü yerleşkesi, Kızılçullu Köy Enstitüsü öğrencilerinin emekleriyle üretilen bir kültürel mirastır. Yerel basında çıkan haberlerden enstitünün tarım ve uygulama alanlarının SİT alanı olmasına karşın, dönemin iklimine uygun olarak Organize Sanayi Sitelerine parsellenerek satılmakta olduğu haberlerini üzüntüyle izliyoruz ve kabul etmiyoruz.  Satışı yapılması düşünülen arazilerde binlerce Egeli halk çocuğunun emek ve alın teriyle diktiği, suladığı, yeşerttiği 10 bine yakın ağaç kesilecektir. Bu bir doğa ve emek katliamıdır. Adabelen’deki her buluşmada diktiği ağacın dibinde emeğini selamlayarak gözyaşı döken pek çok öğretmen vardır.  2019 yılında 10 dekar,  2020 yılında 20 dekarlık arazi ve şimdi şimdi de tüm okul alanının satışı planlanmaktadır.  Milli Eğitim Bakanlığının da bu satışları onay vermesi, Cumhuriyet Eğitim Devrimi ve onun kültürel mirasına nasıl baktıklarının bir kanıtıdır.” diye konuştu.

Yeni Kuşak Köy Enstitüler Derneği olarak yapılan talana itiraz ettiklerini vurgulayan Başkan Çomakcı, “Bu mekânların ve yerleşkenin restore edilerek, bir eğitim kurumuna dönüştürülmesini talep ediyoruz. Kültürel mirasımıza sahip çıkıyoruz. Tüm Adabelenlileri ve demokratik kitle örgütlerini ranta peşkeş çekilen Adabelen yerleşkesini kültürel miras duyarlılığıyla sahip çıkmaya davet ediyoruz.  Adabelen halkın ortak malıdır” dedi.

 


FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
YUKARI